/КРОСС/ Курс към постепенна икономическа и социална либерализация без промени във външната политика очакват експертите
Пробив в столицата и променлив успех в провинцията, това е резултатът от обединените усилия на реформатори и умерени традиционалисти, групирани зад президента Хасан Рухани на изборите в събота. Над 60% от общо 55 милиона ирански избиратели гласуваха за нов Меджлис (парламент) и нов състав на Съвета на експертите, влиятелен орган от 86 духовници, избирани с пряк вот. Напливът пред урните принуди властите да удължат изборния ден до 23.45 часа.
Залогът на изборите е стратегически. Съветът на експертите е орган с осемгодишен мандат. Според конституцията на Ислямската република тъкмо той избира духовния водач на Иран, който е върховен авторитет в делата на персийската държава. Новият състав на Съвета на експертите е призван да избере приемника на сегашния духовен водач, консервативният аятолах Али Хаменей. 76-годишният Али Хаменей заема поста от 1989 г. и ревностно следва постулатите на своя предшественик, идеологът на днешната Ислямска република аятолах Хомейни. От това кой ще го наследи на поста зависи стабилността и политическият курс на Иран в следващото десетилетие.
Изборите се провеждат в разломен за иранското общество момент, по-малко от 3 месеца след сделката между Техеран и водещите ядрени държави, която позволи продължаването на иранската ядрена програма при определени условия. Договорът, който отваря пътя към завръщането на Иран в международната общност и свалянето на санкциите над Техеран е стратегически пробив за президента Хасан Рухани, считан за лидер на умерените кръгове в Иран. На изборите през 2013 г. кандидатът на реформаторите, най-либералното течение на иранската политическа сцена, Мохамад Реза Ареф се оттегли в полза на Рухани. Ходът му позволи сближаването межу реформатори и умерени традиционалисти и на вота в събота тъкмо Ареф постига най-значителен пробив с водената от него листа в столицата Техеран. Според предварителните данни тя е получила 1,3 милиона гласа от общо 2,9 милиона бюлетини.
Политиката на президента Рухани обаче среща силен отпор от консервативните кръгове, чиито изразител е духовният водач на Иран Али Хаменей. В навечерието на изборите той заяви убедеността си, че те „ще излъчат парламент, готов да се противопостави на намесата във вътрешните работи на Иран". Аятолахът от самото начало счита сделката за ядрената програма за неприемлив компромис от страна на Рухани.
Противно на ширещото се в западните медии разбиране, в Иран изборите не са предопределени, което обяснява и много високата активност на иранските избиратели. Електоралните механизми в персийската държава обаче концентрират огромна власт в ръцете на Съвета на стражите, орган от 12 духовници и юристи, номинирани от духовния водач. Въпросният орган извършва предварителна селекция на кандидатите за Меджлиса, като отсява най-радикалните критици на ислямската република, но няма възможността да изхвърли цялата опозиция от играта. До изборите в събота бяха допуснати 6200 кандидати за 290 места в парламента, при номинирани 12 000. В някои райони на страната изборите са предрешени, тъй като до тях са допуснати само консерватори, в столицата Техеран и големите градове обаче битката е реална.
В досегашния ирански парламент консерваторите разполагаха с мнозинство, което затрудняваше реформите. Сондажите обаче показват, че политиката на отваряне към света, чийто изразител е президентът Рухани, се радва на подкрепата на мнозинството граждани на Иран. Уморени от многогодишните санкции, иранците приемат с надежда дипломатическия пробив на президента, който вече доведе в Техеран водещи западни компании, заинтересовани да инвестират в икономиката на 80-милионната държава. Окончателните резултати от изборите се очаква да бъдат оповестени в началото на тази седмица.
Иво Христов