Над 7 млн. души ще загубят работата си до 5 години заради технологиите
Секция: Технологии
29 Февруари 2016 12:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Над 7 млн. души ще загубят работата си до 5 години заради технологиите

/КРОСС/ Светът се променя прекалено бързо и според някои изследвания по кариерно развитие 60% от най-търсените професии през следващите 10 години все още не съществуват. Как да помогнем на децата си да бъдат подготвени за тези предизвикателства на пазара на труда и дали социалните или професионалните компетенции следва да вземат превес в образователната система е една от топ-темите, които ще бъдат разисквани в рамките на четвъртото поредно издание на инициативата DigitalKidZ: Наука. Образование. Технологии. Светът на бъдещето, която ще се състои на 19 март 2016 в зали 8 и 9 на НДК.

Според изследването "The Future of Jobs", представено в Давос преди няколко седмици, до 2020г роботите ще изземат работните места, които изискват рутинни, чиновнически умения, както и обработване на големи количества данни.

"Над 7 милиона души ще загубят работата си вследствие на развитието на технологиите" коментира Гергана Раковска, консултант по въпросите на образованието към МОН и лектор на DigitalKidZ." Генетиката, изкуственият интелект, роботиката, нанотехнологиите, триизмерният печат и биотехнологиите са само част от областите, които ще претърпят огромно развитие и ще положат основите на една революция, каквато не сме виждали. Промените ще засегнат по-силно жените, тъй като по-малък брой от тях се реализират в STEM областите (наука, технологии, инженерство и математика)", допълва тя.

За съжаление България ще бъде една от държавите в Европа, които са най-застрашени от демографските тенденции в STEM поради застаряващото население на страната и високата възраст на по-голяма част от преподавателите в образователната система. Тази тенденция, съчетана с високия процент на емиграция на едни от най-високо образованите млади учени и експерти, предвещава криза на пазара на труда.

"У нас едва една четвърт от студентите се обучават в STEM, а близо половината учат администрация и управление и икономика", коментира Раковска.

"Професионални или социални умения - кои са по-важни за личностното развитие на децата днес" е темата на нейната презентация на DigitalKidZ на 19 март 2016.

Инициативата DigitalKidZ подпомага родителите и учителите на съвременните деца, представители на поколение Z, да развият своето критично мислене и грамотност в боравенето с цифровите технологии и медии, в името на тяхната безопасност и устойчивост в променящата се среда.

Децата днес имат онлайн идентичност преди да се научат да говорят, а нерядко и преди да се родят изобщо. Насоките за това как да ползват подходящи за тяхната възраст инструменти става критично важно. Умението за решават проблеми, да имат познания в областта на биотехнологиите и биоетиката и компетенциите да защитават онлайн идентичността си - задължително.

Информация за инициативата на уеб сайта: http://digitalkidz.eu/