Р. Петков: Кунева няма готовност да представи реални текстове за антикорупционна законодателна дейност
Секция: ПОЛИТИКА
29 Февруари 2016 13:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Р. Петков: Кунева няма готовност да представи реални текстове за антикорупционна законодателна дейност

/КРОСС/ АБВ очаква от държавния глава подкрепа за възстановяване на законодателен съвет към председателя на Народното събрание.

Партията предлага консултативен съвет, който да засегне проблема за състоянието и перспективите за сектора на сигурност в условията на европейска миграционна криза.

Заместник-председателят на ПГ на АБВ ген. Михо Михов коментира, че е необходимо да се говори за втората функция на президента като върховен главнокомандващ въоръжените сили.
По думите му, немаловажен е въпросът за оценката на състоянието на Българската армия предвид достатъчно високия брой военнослужещи в професионалния състав, напуснали въоръжените сили през миналата година, липсата на резерв и новия пакет закони, които МО предлага и особено в частта му за подготовка на младежите и девойките във военнотехническо отношение.

Със среща с АБВ президентът Росен Плевнелиев даде начало на традиционния месец на политическите консултации. На "Дондуков" 2 държавният глава и представителите на партията са разговаряли за състоянието на сигурността на страната, на борбата с корупцията и законодателните инициативи, които се обсъждат в НС, стана ясно от думите на заместник-председателя на ПП АБВ Румен Петков. След консултациите при президента той поясни: „Голямо внимание отделихме на състоянието на сигурността на страната ни, на борбата с корупцията и законодателните инициативи, които се обсъждат в НС. Изразихме безпокойството за това, че като лош пример от 2014 г. досега на дневен ред е представен седмият Закон за МВР. Притеснение и безпокойство изразихме от това, че от една страна се обсъжда седми такъв закон, от друга страна се внася съвършено отделен законопроект за борба с бедствията и авариите и нямат сходство. С този и други аргументи очакваме подкрепата на президента за нашето настояване за възстановяване на законодателен съвет към председателя на НС, който би премахнал тези недоразумения", посочи Петков. Той даде пример със Закона за отбраната и въоръжените сили, където по думите му, НС е разгледало само за два месеца промяна във функциите на отбраната при охраната на военната граница и за Air Policing. „Един съвет към председателя на НС би решил такъв тип проблеми", заяви Петков.

Румен Петков смята, че липсата на антикорупционно законодателство ще принуди правосъдния министър Екатерина Захариева да внесе сакат законопроект за съдебната власт.

"Силно обезпокоени сме от факта, че нямаме текстове на антикорупционното законодателство. Научаваме, че в президентската администрация също нямат такива текстове. Това затвърждава у нас впечатлението, че няма готовност у г-жа Кунева и нейния екип, да бъдат представени реални текстове за антикорупционна законодателна дейност", коментира той.

Петков посочи, че от АБВ са обезпокоени още по-силно от факта, че министърът на правосъдието Екатерина Захариева поради липса на антикорупционно законодателство, ще бъде принудена по силата на решение на НС, за да спази срока, да внесе сакат законопроект за съдебната власт. 

В Министерството на правосъдието няма никакви подготвени нормативни актове по Закона за съдебната власт и по административното правораздаване, твърди Петков. Той обясни, че от АБВ са внесли в Съвета за съдебна реформа предложение за изменение и допълнение на повече от 50 законодателни актове,които да облекчат административното правораздаване. „Така разбираме правенето на политика в съдебната реформа - чрез публичен дебат, чрез готовност на базата на солидна експертиза да се подготвят и реализират законови промени", каза той. 

Румен Петков призна, че АБВ има сходни позиции с президента по отношение на сформирането на комисията, проверяваща вмешателство във вътрешните ни работи от страна на Турция и Русия.
„Това е комисия, която по същество няма да даде нищо работещо за страната ни, а ще предизвика излишни въпроси в и без това обтегнатите ни отношения с Турция и неприятности с отношенията ни с Русия. Много ще разчитаме в последващите срещи на президента с парламентарните групи тези въпроси да бъдат разгледани", каза той.
Румен Петков каза още, ангажираността на Росен Плевнелиев с кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН е национално-отговорна позиция.