Н. Нанков: Над 2075 са регистрираните свлачища в страната, само за година имаме 210 нови
Секция: ПОЛИТИКА
29 Февруари 2016 19:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Н. Нанков: Над 2075 са регистрираните свлачища в страната, само за година имаме 210 нови

/КРОСС/Над 30 свлачища в страната ще бъдат предложени за включване в индикативния списък за финансиране на проекти за укрепване от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.",съгласно специфични критерии на Методиката за приоритизиране. Това стана ясно на заседание на Експертния консултативен съвет по въпросите на геозащитната дейност в Република България, към министъра на регионалното развитие и благоустройството.Заседанието бе водено от зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Над 56 млн.лв. е ресурсът за борба и превенция на свлачищните процеси по оперативната програма. Финансирането на обектите ще се извърши след задълбочен анализ и приоритизиране. В съвета участват експерти от различни министерства и агенции, както и от НСОРБ, представители на научните и технически среди.

Зам.-министър Нанков отбеляза, че до края на 2015 г. в страната са регистрирани 2075 броя свлачища, които засягат над 212 хил. декара площ. От тях активни са 930, засягащи 55 хил. декара земна площ. Над 60% от тях са в урбанизирани територии. Нанков отбеляза, че през миналата година има значително увеличение на активизираните земни маси, като са установени 210 нови, засегнали над 3 хил. декара площ. Отделно от това през м.г. са се активизирали процеси в 82 стари. През 2014 г. регистрираните нови са били 56, а през 2013 г. са възникнали 51. Според зам.-министър Нанков обстановката остава тревожна и през тази година. За първите два месеца са констатирани 4 нови свлачища. Единствените области, в които няма регистрирани процеси са Ямбол, Стара Загора и Разград.

Заместник-министърът напомни, че през 2014 г. е разработена и приета Национална програма за превенция и ограничаване на свлачищата на територията на Република България, ерозията и абразията на Дунавското и Черноморското крайбрежие за периода 2015-2020 г., в която са набелязани превантивни мерки за намаляване на вредните действия на дестабилизиращите фактори, дадени са предложения за укрепване, набелязани са мерки в краткосрочен и дългосрочен план и др. Нанков обясни, че в процеса на подготовка на процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проекта „Превенция и противодействие на свлачищните процеси за ограничаване на риска от тях" за изпълнение на ОПОС 2014-2020 г. е направена актуализация на Методиката за приоритизация на обектите на база защитено население и укрепена площ. С тази цел са проведени работни срещи с участието на експерти от МРРБ, МОСВ, АПИ, НСОРБ и дружествата за геозащита, които да дали предложения за , съгласно критерии и оценки. До момента по тях са допустими 620 свлачища, които покриват критериите. На база на оценки и приоритетизиране ще се изготви индикативен списък, след което ще се изготви официално предложение за финансиране на обекти от ОП „Околна среда 2014-2020" г. Общата стойност на програмата е за 56 млн.лв., като включените до момента обекти са на стойност 53 млн.лв. Николай Нанков отбеляза, че за решаването на проблема със свлачищата е нужен сериозен финансов ресурс. „С възможностите на бюджета и европейските фондове трябва да работим по укрепването на най-опасните, които крият риск за живота и здравето на хората и застрашават важни инфраструктурни обекти", отбеляза зам.-министър Нанков. Той обясни, че заради недостига на финансиране трябва да се работи по най-важните проекти, за да може с минимален ресурс да се постигне максимален резултат.

Включените до момента приоритетни обекти засягат над 350 хил. души. Повече от половината от подадените до момента проекти са за социална и техническа инфраструктура. Следват тези за укрепване на общински пътища, републиканска пътна инфраструктура и др. Сред най - приоритетните обекти са укрепване на път I-8 Хасково- Свиленград в района на км 371, укрепване на главен път Е-79 в района на Ребърково и при Лютидол, укрепване на квартали и техническа инфраструктура в Монтана, Лом, Враца, Видин, Кърджали, Габрово и др.

Анализите ще покажат и кои от свлачищата в страната е нецелесъобразно да се укрепват заради огромния ресурс, който трябва да се инвестира. За други ще е нужна по-добра обосновка за това дали приложените мерки ще дадат резултат.