Световните звезди Роби Лакатош и Бирели Лагрен за първи път в България
Секция: КУЛТУРА
01 Март 2016 08:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Световните звезди Роби Лакатош и Бирели Лагрен за първи път в България

/КРОСС/ Грандиозният концерт "Кралете на джаз-мануш" в почит към Джанго Рейнхард и Стефан Грапели ще бъде един от акцентите на тазгодишния "Салон на изкуствата" в Националния дворец на културата (НДК). Той ще се проведе на 16 май (понеделник) от 20:00 ч. в Зала 1 на Двореца с участието на Роби Лакатош квинтет (Унгария). 

В него своето музикално майсторство ще покаже и Бирели Лагрен (китара), подпомаган от Брас Асоциация Биг Бенд с диригент Ангел Заберски.
По този начин едни от най-известните в света изпълнители на джаз-мануш (цигански джаз) ще свирят в почит към най-ярките му представители от недалечното минало - легендите Стефан Грапели и Джанго Рейнхард.

Роби Лакатош (Унгария) е потомък на Янош Бихари, наричан „кралят на циганските цигулки", със свой джаз-клуб в Белгия, често посещаван в миналото от Яхуди Менухин. Участва заедно с Максим Венгеров в прочутите серии на Лондонския симфоничен оркестър „Гении на цигулката". Ансамбълът е от млади музиканти (19-25 г.). Критиката го нарича: „...виртуоз в класиката, велик импровизатор в джаза, универсален музикант, „дяволски цигулар"..".

Бирели Лагрен (Франция), китара, е в списъка на „най-големите китаристи на всички времена" на британското издание Classic Rock. Звездата на този концерт от „звезди".

Джанго Рейнхард (1910-1953) е един от основателите на уникалния стил наречен „джаз-мануш" или „цигански джаз". Световната джаз-гилдия го нарича „Великият Джанго". Прозвището „Джанго" на цигански език означава „събудих се". Истинското му име е Жан Батист Ренарт и е роден в Белгия. Започва да свири на банджо и цигулка и достига висока техника в класическата и традиционната циганска музика от унгарски композитори.
За добро или зло, на 18-годишна възраст преживява пожар, който му оставя функциониращи само два пръста на лявата му ръка. 6 месеца се възстановява в болница, където неговият брат му носи китара и така се ражда „двупръстовата китарна техника" и новият стил в джаза - „джаз-мануш". Днес на негово име е кръстен ежегодния джаз-мануш фестивал в Ню Йорк.
На първия концерт на Луис Армстронг в Париж Джанго Рейнхард се запознава с пианиста и цигулар Стефан Грапели и двамата основават прочутия Quintette du Hot Club de France - първата джазова формация само от струнни инструменти, която оставя трайни композиции като "Djangology", "Swing Guitars", "Minor Swing", "Nuages", "Daphne", "Tears".

Стефан Грапели (1907 - 1997) е роден във Франция в семейство на майка-французойка и баща-маркиз Ернесто Грапели, философ и писател. Утвърждава се като най-влиятелния джазов цигулар в света със собствен интерпретаторски стил, съчетаващ интонации на елегантния френски шансон и американския суинг. С музика на Грапели са озвучени 25 филма. През 1977 г. печели ГРАМИ за цялостно творчество, а през 1995 г. - Grand prix SACEM.
Грапели изнася много концерти с оркестрите на Дюк Елингтън и Андре Превен, пианистите Ърл Хайнс, Маккой Тайнър и Оскар Питърсън, вибрафониста Гари Бъртън, мандолиниста Дейвид Грисман, поп-певеца Пол Саймън, класическия цигулар Йехуди Менухин, китариста Джо Пас, френския джазов цигулар Жан-Люк Понти, виолончелиста Йо-Йо Ма, белгийския виртуоз на устната хармоника Тутс Тилеманс и много други.

Билети вече са пуснати в продажба на касите на Билетен център-НДК. Те са на преференциални цени от 30, 40, 45, 55 и 65 лв. до 15 април!