Когато семейството не е здраво, детето ще бъде отнето от него
Секция: БЪЛГАРИЯ
01 Март 2016 09:24
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Когато семейството не е здраво, детето ще бъде отнето от него

/КРОСС/Когато семейството не е здраво, детето ще бъде отнето от него.

Това предвиждат промените в Закона за наказателното правосъдие за деца, кза в студиото на БНТ заместник-министърът на правосъдието Виргиния Мичева-Русева.

Сега съдиите нямат голям избор каква мярка да бъде наложена за тежки престъпление. Към настоящия момент няма нормативно изискване съдиите да имат специализация за работа по дела с малолетни и непълнолетни, уточни от своя страна Николай Младенов, съдия по делото с 16-годишния Ивайло, който простреля 14-годишно момче.

Нашият закон не предполага голям избор на съдията каква мярка да бъде наложена при едно такова тежко престъпление, коментира в "Денят започва" зам.-министърът на правосъдието Виргиния Мичева-Русева делото с 16-годишния Ивайло. Тя уточни, че в момента в закона имаме предвидени 4 мерки за неотклонение. Най-тежката е задържане под стража. Останалите са надзор на родител, възпитател, на инспектор в детска педагогическа стая или възпитател от интернат. Така, че в случая с Ивайло, може би е нямало голяма възможност за избор, каза министър Мичева-Русева.

Предвидените промени в Закона за наказателното правосъдие за деца ще дават по-голям набор от възможности за това каква мярка съдията да наложи.

"Не само задържане под стража. Например настаняване в професионално приемно семейство, дори домашен арест с електронно наблюдение. Когато семейството не е здраво и не могат да управляват добър надзор върху детето, то трябва да се изведе от това семейство. Вместо да бъде в ареста, абсолютно затворен от света, без контакти, без социална среда, то това дете трябва да отиде в такова семейство, което е професионално и обучено за работа с такива деца с девиантно поведение", каза зам-министърът на правосъдието.

При домашния арест ученикът само стои в къщи и посещава училище.

"Това е дори по-евтино и за държавата. Няма нужда да харчим пари детето да седи в ареста и то няколко месеца. И това, което сме предвидили в измененията на Закона, е мярката за неотклонение "задържане под стража" да бъде само 1 месец. Не трябва децата да са в килиите за дълго време, това не е в техен интерес. Целта на наказанието е не само да го накажем, а да го превъзпитаме. Как ще го превъзпитаме, ако стои в килията? ", допълни министър Мичева- Русева.

Децата от стабилни семейства не трябва да се затварят в изолатор, а трябва да се изследват мотивите защо е извършено това престъпление и как да се помогне на това дете. В новия закон е включено още извършителите на престъпление да имат индивидуална характеристика. Тази информация ще бъде предоставена на съдията, за да може той да вземе най-правилното решение.

 

Съдията по делото с 16-годишният Ивайло заяви от своя страна, че му е било много трудно да вземе решението за най-тежката мярка.

"Трудно ми беше да взема решение, защото освен съдия и магистрат - аз съм родител", казва съдия Николай Младенов.

Той допълни, че към настоящия момент в правосъдието за деца има нормативна рамка, според която лица над 14 години могат да носят наказателна отговорност, По-малките деца от 8г до 14 г. имат алтернативна форма на санкциониране - възпитателна рамка.

Съдия Младенов отбеляза, че Наказателният кодекс е приет през 1968 г. , а Законът за борба с противообществените прояви на малолетни и пълнолетни е от 1958 г. И двата закона имат множество промени и при тях е правен опит за приспособяване на тези правила с със съвсем различни нови социално икономически условия.

"Към настоящия момент няма нормативно изискване съдиите да имат специализация за работа по дела с малолетни и непълнолетни. По пилотни проекти в 3 районни съдилища в страната и в 2 окръжни има подобна специализация, но това е в резултат на районни решения, а не на решение на цяла България", каза съдията.

Заместник-министър Мичева - Русева уточни, че реформата предвижда да има специализация на съдии, прокурори, полицаи и социални работници, които да работят специализирано с деца. Идеята е за детски съд, но това на този етап не може да се реализира заради финансови съображения. "Но ще направим специализирани състави, които ще гледат само такива дела - наказателни с деца, извършили нарушение и с деца - свидетели. Законът ще даде по-голяма възможност на съдията за по-голяма гъвкавост", каза министър Мичева-Русева.