Няма точна дефиниция за нощувка на плажа, нито за паркиране на плажа
Секция: Туризъм
01 Март 2016 09:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Няма точна дефиниция за нощувка на плажа, нито за паркиране на плажа

/КРОСС/ Депутатите ще заседават извънредно, за да гласуват промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, които предвиждат плажовете Корал, Карадере и Иракли да не се отдават на концесия или под наем, като не се позволява на трите плажа да има заведения, развлекателни съоръжения, чадъри и шезлонги. Поправките забраняват къмпингуването, нощуването и паркирането на 100 метра от плажа и налагат глоби за неспазването на забраната. За физическите лица те са между 1000 и 10 000 лева, а за едноличните търговци и за юридическите лица - от 10 000 до 50 000 лева. Промените предвиждат още управлението на плажовете да се прехвърли от Министерство на регионалното развитие в Министерство на туризма.

Целта на текстовете е да се прекрати практиката със завземането на плажовете, защото къмпингуващите пречат на желаещите да ползват плажовете и замърсяват околната среда. Този коментар направи пред БНР Костадин Марков, депутат от Реформаторския блок и бивш заместник-кмет на Бургас. Според него подобна забрана има в Италия, Испания и други европейски страни, а "определените за къмпингуване места" са много остаряло понятие.

Пропусната бе възможност да се регламентира както къмпингуването, така и караванното летуване. Текстовете за забрана на къмпингуването не са крайни, отбеляза още Марков.

Вместо да направим първо устройствените планове за всички общини, бяха похабени толкова територии и беше разрешено да се строи на парче, допълни депутатът и оцени ефекта от последните 25 години строителство по Черноморието като убийствен. В момента обаче по думите му нормативната база е много точна.

Люба Батембергска от гражданската инициатива "Да спасим Карадере" заяви, че предвидените забрани не са единственото решение. Според нея престоят в рамките на посочените местности може да се оформи като туристическа услуга, която се заплаща - тези местности да се ползват като туристически продукт. Батенбергска даде за пример Шабла и добави, че трябва да се прави екотуризъм, основните средства от който да отиват към собствениците на малки семейни хотели и ресторанти, а не да се строят луксозни комплекси, които да поглъщат туристопотока. Хората, които ходят на Карадере, се грижат за него, увери Батембергска в отговор на критиките, че къмпингуващите замърсяват плажовете.

Тя изрази съгласие къмпингуването да се регламентира и определи крачката "защитени плажове" като изключително добра. Няма точна дефиниция за нощувка на плажа, нито за паркиране на плажа, посочиха и двамата събеседници.

Не всичко е въпрос на спазване на законодателството, то дава много възможности за нарушения, има прекалено много пропуски, обобщи Люба Батенбергска.