„Комерсант“: Руски военни експерти създават концепция за „мека сила“ за борба с „цветните революции“
Секция: Русия
01 Март 2016 12:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Комерсант“: Руски военни експерти създават концепция за „мека сила“ за борба с „цветните революции“

/КРОСС/ Руски военни теоретици възнамеряват да се борят срещу „хибридните войни“ с аналогични методи и са готови да разработят концепция за „меката сила“, пише във вторник в. „Комерсант“, позовавайки се на доклад на началника на Генщаба на ВС на РФ Валерий Герасимов, предаде РИА Новости.

Съобщава се, че миналата седмица се е състояло събрание на Академията на военните науки, на което е било обсъдена борбата с „цветните революции“. Според изданието, доклад на тази тема е представил Валерий Герасимов. Той разказал за особеностите на съвременните войни, носещи хибриден характер, като отбелязал, че неразделна част от тях са „цветните революции“, кибератаките и подготвителните мероприятия във формат „мека сила“.

„Тъй като „цветните революции“, които в Министерството на отбраната са смятани за държавни преврати, са една от формите за водене на хибридна война, отговорът на тях с използването на обикновени войски е невъзможен: борбата с тях е възможна само със същите хибридни методи“, цитира вестникът думите на докладчика.

Като пример за комплексна борба с терористичните групи, включваща дипломатически и други невоенни методи за сътрудничество с други държави, Герасимов дава операцията на ВКС на РФ в Сирия.

Според изданието, в събранието са участвали още и руският вицепремиер Дмитрий Рогозин, членове на академията и експерти.

Военните експерти, присъствали на събранието, призовават да се пристъпи сериозно към разработването на концепцията за „мека сила“, отбелязвайки при това, че „отделни елементи от нея вече присъстват в концепцията за външна политика на РФ, но те са само набелязани с щрихи и в голяма степен копират чуждестранни разработки в тази област“.