Плевенската филхармония е в добро творческо и финансово състояние
Секция: Коментари
01 Март 2016 16:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Плевенската филхармония е в добро творческо и финансово състояние

/КРОСС/ Директорът на Плевенската филхармония Любомир Дяковски в интервю за Агенция КРОСС на рождения си ден

- Г-н Дяковски, пред какви предизвикателствата се изправи Плевенската филхармония през този сезон?
- Традиционно доброто сътрудничество между Филхармонията и Община Плевен продължава и посредством безупречно изпълняваните ангажименти на Общината към Филхармонията. Става въпрос за договора за съвместна дейност между Община Плевен и Министерство на културата за част от бюджета на Филхармонията. Сега, след като излязоха новите методика и разходни стандарти, предстои подписване на договора.

- Има ли промяна в репертоарната политика на Филхармонията?
- Всичко относно репертоара, договорено от предишното ръководство, се изпълнява коректно. Филхармонията е в добро творческо и финансово състояние. Предстоят интересни проекти, програми.
Най-хубавото е, че през октомври т.г. ще направим юбилейното, 30-то издание на Лауреатските дни „Катя Попова" съвместно с Община Плевен. Първото издание на Лауреатските дни „К. Попова" е през 1966 година. Процесът по номинирането на новите лауреатите вече започна.
Имаме интересни планове за малко по-сериозни турнета в страната, за пръв път в историята на Филхармонията - концерти в Бургас, Летен театър Варна, Летен театър Пловдив, ще стигнем до Смолян.
Поредният концерт на Плевенската филхармония с Йордан Камджалов ще гостува в Зала „България" на 6 юни.
В чест на 75-годишнината от рождението на Гена Димитрова се подготвя постановка на „Тоска".
Наред с класическите неща, започнахме да правим и популярни неща за по-широката публика. Направихме специален концерт, насочен към ученици от гимназиалния курс, няколко концерта с „Люси Дяковска мюзикъл" и група A.V.A.
Подготвяме концерти по случай 100 години българско кино с Орлин Горанов и Галя Ичеренска.

- Говорите за отворена политика към младите във Филхармонията...
- През октомври имахме честта, преди турнето си в Япония, да ни гостува младият цигулар Стоимен Пеев в прекрасния концерт „Гласът на цигулката" с Мичо Димитров и Пламен Джуров.
Под ръководството на гост-диригента маестро Пламен Джуров Стоимен Пеев представи Концерт за цигулка и оркестър от Чайковски. Пеев е носител на редица награди от национални и международни конкурси, а от 2014 г. е първи цигулар на квартет „София" при Софийската филхармония.

 

Любомир Дяковски е директор на Плевенската филхармония от юли 2014 година. Той е сред основателите на Плевенската опера „Христо Бръмбаров" и неин член до закриването й. Пял е на всички български оперни сцени. Репертоарът му включва повече от 50 роли от световната оперна и оперетна класика. Пее и теноровите сола в повече от 30 меси, оратории и реквиеми с най-големите оперни хорове в София, Варна, Пловдив, Русе, и Бургас, както и с хора на Радио и телевизия Загреб и с Хора на виенските момчета.

Дяковски работи с най-добрите симфонични оркестри в София и страната, като участва във фестивалите „Софийски музикални седмици", „Мартенски музикални дни", „Варненско лято", Зимни вечери - Пловдив, Лауреатски дни „Катя Попова" - Плевен, както и на престижния Европейски фестивал в Дубровник.
Той е инициатор и пръв изпълнител на „Меса ди Глория" от Пучини в България с хора и оркестъра на БНР и под диригентството на Васил Казанджиев.
Любомир Дяковски е единственият оперен певец, осъществил издаването на оперен албум с Пловдивска филхармония под диригентството на Добрин Петков. В албума са включени някои от най-трудните изпълнения като „Матеус пасион" от Й. С. Бах, „Песни за земята" от Малер и реквиемите на Моцарт и Верди.
Дяковски пее „Сътворението" от Хайдн със Софийска филхармония и хор „Светослав Обретенов" под диригентството на Константин Илиев. Работил е с диригентите Васил Арнаудов, Васил Стефанов, Георги Робев, Димитър Манолов.
Като солист на Мъжки камерен хор под диригентството на проф. Димитър Русков, Любомир Дяковски е осъществил стотици концерти в чужбина, както и записи в „Хармония мунди" и „Балкантон".
От 28 години е солист на „Големите донски казаци" - Виена, мениджър и участник е и в „Тримата славянски тенори".
Близо 5 хиляди са спектаклите, които изнася в България и чужбина в най-престижните зали като Музикферайн и Музикхаус във Виена, Концертхаус в Берлин, театрите „Шатле" и „Шанз Елизе" в Париж, залите на филхармониите в Мюнхен, Кьолн, Ленинград и Берлин, „Линкълн център" в Ню Йорк.
Записната ну дейност включва три албума с „Тримата славянски тенори", издадени на CD, оратории и опери, както и множество записи за БНР. осъществени с хор и оркестър на Българското национално радио, Софийска филхармония, хор „Св. Обретенов", както и хора и оркестъра на Софийската опера.
Пял е в множество катедрали, като „Св. Стефан" - Виена, „Св. Михаил" - Хамбург, „Сен Жермен" в Париж, в Лондон, Мадрид, Амстердам, Люксембург, Цюрих, Франкфурт на Майн.
Дяковски се включва и в множество благотворителни програми на различни фондации в България и чужбина. Негов сингъл на песента „Вечерний звон" е продаден в стохиляден тираж в Германия и Австрия и със средствата е лекувано заболяло от левкемия дете от Чернобил в болница „Св. Анна" във Виена.