Изложба "138 години от Освобождението на България" в Столична библиотека
Секция: КУЛТУРА
02 Март 2016 11:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Изложба "138 години от Освобождението на България" в Столична библиотека

/КРОСС/ В Мраморното фоайе на Столична библиотека можете да разгледате изложба, посветена на една от най-важните и значими дати в нашата история. На вниманието на посетителите са представени книги и албуми от колекциите на Столична библиотека. Представени са репродукции на картини и графики от известни български и чужди художници - Никола Кожухаров, Обербауер и Лансон, пресъздаващи емблематични моменти от хода на Руско-турската война.

Проследена е хронологията на протичане на Освободителната война - от Цариградската посланическа конференция през 1876 - 1877г. до Сан Стефанския мирен договор през 1878 г.
Представени са съпътстващите по онова време събития - десантът при Свищов, битката за Лом, обсадата на Плевен, боя на Орлово гнездо, посрещането на руските войски в София.

Отделено е и място за Самарското знаме - графики и детайли от икони посветени на неговото освещаване и връчване, като е разкрит всеки детайл от него.

В изложбата са включени и ценни гравюри от 1878 от неизвестни и известни автори като Александър Фердинандус /илюстратор на Александър Дюма/, Дикде Лониел /френски художник и журналист, проследяващ хода на войната/, Анри Дюел/ френски художник и кореспондент в Русия/. Някои от гравюрите са част от включените в периодичното издание „Нива" от 1878 г., което също е част от изложбата.

Изложбата може да бъде разгледана и на 1 и 2 март от 8:30 до 19:30 ч. и на 3 март 2016 г. от 10:00 до 15:00 ч.

Снимка: Спасяване на Самарското знаме, 1953-55г. М.б., платно, 148х200 см. на Никола Кожухаров /1892,Казанлък - 1971, София/