Колко още ще съществува Вселената?
Секция: ЛЮБОПИТНО
02 Март 2016 11:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Колко още ще съществува Вселената?

/КРОСС/ Наблюденията на звездите и галактиките показват, че Вселената се разширява с нарастваща скорост, пише New Scientist, цитиран от агенция Фокус. Ако приемем, че ускорението се запази, ще дойде момент, когато звездите ще умрат, всичко ще се разпадне и Вселената ще се охлади, достигайки до т.нар. топлинна смърт.

Това обаче не е единствената възможност. Смята се, че ускорението се дължи на тъмната енергия - мистериозна сила, която прониква в цялата Вселена. Ако общото количество на тъмната енергия се увеличава, ускорението също ще се увеличи, водейки до разкъсване на тъканта на пространство-времето, наречено Голямото разкъсване. Според една прогноза това предполагаемо разкъсване ще се случи след 22 милиарда години. Възможно ли е обаче да настъпи по-скоро?

Диего Саез-Гомез от Лисабонския университет в Португалия и колегите му са разработили различни модели и са използвали най-новите данни за разширяването на Вселената, за да изчислят времето на драматичното събитие. Данните са включвали съседни галактики, свръхнови и гънки в плътността на материята, познати като барионови акустични осцилации. Цялата тази информация служи за измерване на тъмната енергия.
Екипът е открил, че най-ранният момент, в който може да се случи разкъсването е след 1.2 пъти настоящата възраст на Вселената, т.е. след 2.8 милиарда години. „В безопасност сме," казва Саез-Гомез. А кой е най-късният възможен момент? „Горната граница стига до безкрайност," посочва ученият. Това означава, че разкъсването може никога да не настъпи, а да се осъществи сценарият на топлинната смърт.

Имайки предвид, че се очаква Слънцето да живее още 5 милиарда години, би било изненадващо, ако краят на Вселената настъпи толкова бързо. Обмислянето на бъдещето и съдба ни обаче може да бъде полезно упражнение, изтъква Саез-Гомез. Сценарии като Голямото разкъсване са резултат от липса на достатъчно познания в областта на физиката и по-точно от неспособноста ни да свържем квантовата механика и общата относителност, теорията за гравитацията. Изследването на възможностите би могло да ни покаже път напред.