/КРОСС/ Калоян Паргов гостува в предаването на Канал 3, „Факторът Кошлуков" и съвсем открито говори за критиките на БСП към Бюджет 2016.
Водещ: При нас вече е Калоян Паргов. Добър вечер, казвам, добре дошли.
Калоян Паргов: Добър вечер, на Вас и на Вашите зрители.
Водещ: През миналия месец поискахте оставката на Бойко Борисов. Казахте, че е трудно да се мъчите със стабилната коалиция. Като че ли чуваме подобно потвърждение от самия него, с оглед на последните разговори с реформаторите, последните коментари. Какво предлагате Вие обаче, каква конфигурация виждате в този парламент?
Калоян Паргов: Вижте, това, което го казах, макар и някои да го смятат, че е шега, се оказа истина, защото никога не съм се шегувал в това, което казах в една неделя. И то е свързано с видимата неспособност на това правителство да решава проблемите на хората, а занимава хората единствено и само със собствените си скандали, със SMS-и, кой на кого се обадил, кой срещу кого е, кой какви порции разпределя в държавата, кой какво не му се е паднало, пък какво иска. Това не е реалният дневен ред.
Водещ: Което, в същото време звучи като усвояемост на фондовете, растеж на икономиката. Казват, че управлението върви добре.
Калоян Паргов: Тази година е тежка за България, защото видимо, европейските фондове не присъстват толкова отчетливо, както в предишните години и вината е на кабинета, който не успя да подготви това. Казвате, какво предлагаме? Ние не предлагаме коалиция с ГЕРБ. Защото един такъв нюанс долових в това, което казахте.
Водещ: Да не излезе, че това е решението?
Калоян Паргов: Ние предлагаме нов вид политика, която има, първо, социална чувствителност, второ, най-важното, което интересува хората, видимо това занимава 25 години хората, е справедливостта.
Водещ: Добре, но как ще стане в този кабинет?
Калоян Паргов: Помните ли, 2009 година приключи „тройната коалиция" с 25 милиарда инвестиции. Миналата година приключихме с един милиард инвестиции. И въпреки успешната икономическа програма, която свърши „тройната коалиция" - и с доходите, и с икономическата среда, разбира се, вследствие на глобалната обстановка, Борисов дойде на власт с обещанието да въздаде справедливост. За това гласуваха хората.
Водещ: Така беше.
Калоян Паргов: Е, има ли, 5 години, 6, по-късно, след първия кабинет, когато дойде Борисов на власт, 7, справедливост в обществото? Доволни ли са хората? Виждате ли ги удовлетворени? Виждаме ли перспектива?
Водещ: Ако гледам по гласуването, са доволни от ГЕРБ, защото го преизбират от 2009-а до сега.
Калоян Паргов: Основното, което БСП трябва да свърши в следващите няколко месеца, преди конгреса, е да докаже, че наистина може да бъде алтернатива на това управление и на модела „Борисов".
Водещ: Чудесно, да отидем натам. Как ставате алтернатива на управлението? Как предлагате алтернатива? Първо, като сила, Вие сте с много малко депутати. Изследванията не Ви дават кой знае каква подкрепа. За да бъдеш алтернатива, трябва да имаш реален шанс да вземеш властта, иначе е само приказки.
. БСП трябва ясно да се заяви, че върви към властта.
Водещ: Мислите, че не сте го казали?
Калоян Паргов: Мантри от рода: „Не искаме властта на всяка цена", сега и така, уклончивост, не бива да се чува от нито един от представителите на нашата партия. Битката за председателския пост...
Водещ: Която предстои през май.
Калоян Паргов: ...която е може би една от големите интриги, което ще фокусира и Вашето внимание, като медия...
Водещ: То е и за Вас важно.
Калоян Паргов: ...не е битка за това - „кой"? Защото при нас - левите, за разлика от десните, не се обединяваме около личности, а трябва да се обединим около политика и посока. Видно е, че посоката, в която България трябва да върви е различна от сегашната. Не пари и заеми за бетон и асфалти, а заеми, пари и европейски фондове, свързани с насърчаване на производството, свързани с насърчаване на българското производство. Виждаме какво се случва след гръцката блокада. Развалени плодове и зеленчуци, не български, за 2-3 дни. И те казват: „Ние не можем да предложим алтернатива - българско производство, защото те са много по-скъпи". Е, до кога бе, г-н Кошлуков?
Водещ: Докато, може би, селското стопанство стане конкурентно.
Калоян Паргов: 2016-а е последната година, в която ние трябва да започнем да получаваме 100 процента от субсидиите.
Водещ: Така е.
Калоян Паргов: Второ, какво ще стане, ако държавата се намеси малко да регулира монополите и тези картели? Ще Ви дам пример с два картела. Горивата вече е тема номер едно. Вместо да шетат барети из различни офиси, да събират документи, да търсят доказателства, държавата може да подходи по пазарен начин, на пазарен принцип и да се намеси като регулационен орган.
Водещ: Така е. Имате комисии.
Калоян Паргов: Какво ще стане, ако една държавна петролна компания, която има около 20-25 процента пазарен дял и по този начин окаже ценови натиск? Виждате ли какво направи Марешки? Той е частна компания, но го направи, може би в лична полза.
Водещ: Може би това е основната причина за разговора с горивата, неговите бензиностанции?
Калоян Паргов: Имаме ли картел в храните, хранителните вериги - „Кауфланд", „Билла" и „Лидл"? Какво ще стане, ако имаме една държавна хранителна верига с 20-25 процента дял, която дава приоритет на българските стоки?
Водещ: Вие предлагате, държавата да изгради верига от магазини?
Калоян Паргов: Предлагам го като принцип, като начин на мислене и поведение. Защото, видимо, 25 години пазар, пазар, пазар и пазарът решава всичко, създаде неравенство. Как изправяме тези неравенства? Чакаме пазарът да промени конюнктурата...
Водещ: Именно в големите магазини имаме едни от най-ниските цени в Европа. Благодарение точно на тази конкуренция.
Калоян Паргов: На какви продукти?
Водещ: На продукти, които предлагат вътре.
Калоян Паргов: Знаете ли, че една такава държавна хранителна верига би свалила още малко тези цени.
Водещ: Защо твърдите това? При комунизма бяха всичките държавни...
Калоян Паргов: Защото маржът на печалба няма да е такъв, какъвто в тези магазини. Икономиите от мащаба, който те формират, може да са в един...
Водещ: Смятате, че държавен чиновник ще работи по-добре и по-качествено от частния, който се опитва да изкара печалба?
Калоян Паргов: Вижте, има едно внушение 25 години, което...
Водещ: А къде има такъв пример - държавни магазини, по Европа и по света?
Калоян Паргов: ...в битка между дясното и лявото, в което става внушение, че държавата е лош стопанин, сиреч социалистическа и работи по социалистически, а ние, частният капитал и частниците сме за пазарна демокрация, работим по пазарному и тези две тези се блъскат и объркват хората. Не е така. Давам Ви пример с община Виена.
Водещ: Има държавни магазини?
Калоян Паргов: Преди две седмици бях в община Виена. Община Виена е една от малкото общини, давам Ви пример за община, която 1990-а година предприемат един малко по-различен път на развитие от София, която се вписва в общата маса на градове в Европа.
Водещ: И какво прави тя?
Калоян Паргов: Вместо да приватизираме и да раздаваме, община Виена казва: „Ние ще развиваме активите, ще присъстваме в икономиката, ще обединяваме сили срещу частния капитал, ще правим модели, които да обслужват публичния интерес и да регулират неравенството". И те го имат и са го постигнали.
Водещ: Това публично-частно партньорство го има в цяла Европа.
Калоян Паргов: Да, но в България все още го няма.
Водещ: Това е друг въпрос.
Калоян Паргов: Защо ние да не започнем да го правим и държавата и общините да регулират?
Водещ: Защото законът, който прие държавата е много калпав.
Калоян Паргов: Ами, кой носи вина за това? Първото правителство на Борисов.
Водещ: Ами, при Орешарски го гледах закона и мисля, че имаше желание да го връщат, да го спират.
Калоян Паргов: Вижте, темата за публично-частно партньорство е тема, която е тема с бъдеще. За социално отговорния бизнес и за социално отговорната държава и община, които мислейки за хората ще развият модели (...) и ще предоставят услуги, и да развиват активи.
Водещ: Добре, да Ви върна тогава и да отидем в София, след като предлагате вече тези идеи. Какво е това в София, това публично-частно партньорство, тези промени, които предлагате Вие, като шеф на Софийската организация?
Калоян Паргов: В последните няколко години доста се мисли в тази посока. За съжаление, наистина този закон ни спъна. Мислехме и за наредба, която да урегулира тези отношения. Само че, съгласно закона, ако Вие имате идея - искате да партнирате с общината, да правите някакъв комплекс или някаква друга услуга да предоставяте, ще Ви трябват година, две, три, за да може да се реализират всичките тези процедури. Идеята е това да става много по-бързо, в кратки срокове. Защото, нормално е всеки бизнесмен, на който му се ражда тази идея, тази идея продължава в главата му няколко месеца и след това започва другата идея. Той не може да чака 2, 3 или 5 години, защото конюнктурата се променя.
Водещ: Трябва експедитивност на администрацията.
Калоян Паргов: Трябва експедитивност и трябва нормативна база. Помолили сме колегите от община Виена, да ни предоставят моделите, по които работят, нормативната база, за да можем да видим как да синхронизираме и как да направим така, че това да се случва по-бързо, за да печелят и обществото, и хората.
Водещ: Предвиждате ли растеж на инвестициите в София след това?
Калоян Паргов: Това е основната ни цел. С Агенцията за инвестиции..., помня времето от преди 5-6 години, когато и по мое предложение, Агенцията за приватизация тръгна в посоката да се преструктурира, като Агенция за инвестиции.
Водещ: То, защото за приватизация много не остана.
Калоян Паргов: Т. е., обратният процес. Между другото, в момента тенденцията в цяла Европа е към обратния процес, т. е., моделът на Виена. Не да разпродаваме активи, а да развиваме активи, съвместно със социално отговорния бизнес.
Водещ: Разбира се, да. Говорейки, добре, това са политиките в София. Но, да Ви попитам, да продължим още малко със София. София е едно от местата, в което БСП не успява години наред да спечели кмет. Знаете, тук никога няма този резултат. Винаги десницата е управлявала. Предвиждате ли в развитието на партията и разговори за София и за софийските структури и организации?
Калоян Паргов: Разговорът за София е разговор и за партията. Ще кажа защо. Защото Софийската организация, първо, е най-голямата организация, второ, тя е авангардът, трето, това, което започнахме в последните години, има нужда да го продължим - един процес на обновяване, процес на преструктуриране, процес на преформатиране на партийните единици и партийните структури по начин, който ще ги направи по-боеспособни, по-гъвкави.
Водещ: Какъв е той? Как ще станат по-боеспособни в София?
Калоян Паргов: Аз Ви казах. На първо място, в момента в този цикъл - отчет и избори, се формират новите ядра. Тук говорим и за нови лица, които не са непременно млади хора, до 35 години. Нови лица, които са познати и които искаме да покажем на обществото, и които да се включат в тези ядра по места, които работят за партията.
Водещ: Имате ли подем? Има ли такива хора, които да идват в БСП и да казват: „Писна ми от Борисов. Искаме да влезем в опозицията"?
Калоян Паргов: На нас ни писна от Борисов априори. То не е от днес и от вчера. Тъй като знаете, че след 2009 година рязкото противопоставяне между БСП и ГЕРБ се засили и виждаме, че то ескалира в едни предсрочни избори, 2013 година, които под натиска на обществото, търсещо справедливост. В момента виждаме, че „четворната коалиция", формирана и под европейски натиск, с бабуването на Меркел и Юнкер най-вероятно...
Водещ: Дори и така да е...
Калоян Паргов: ...стигна до задънена улица. Все по-трудно ще става. И България има нужда от нови избори и нова конфигурация.
Водещ: И в София какво ще направите Вие? Как ще гарантирате, че на другите избори софийските Ви резултати ще са повече? Как стъпвате тук, където е крепостта и на БСП, и на ГЕРБ?
Калоян Паргов: София не е България. Това е първото, нека да го уточним.
Водещ: Да, но прави 30 депутата в парламента.
Калоян Паргов: Но София имаше също не малко депутати 2013-а. И сега, все пак като столица, с най-много население, също дава не малко депутати, макар и на фона на този голям спад. Първо, това, което трябва БСП да направи до април-май е „да си подреди къщичката", най-образно казано. Да се разпределят задачите и да се уточни посоката. Тя посоката вече е ясна. Но липсва още едно условие.
Водещ: Каква е тя? Предсрочни избори ли гоните?
Калоян Паргов: Миналата година какво казахме? Казахме, че се позиционираме твърдо в ляво. Повече няма да даваме леви мигачи, да правим десни завои, да объркваме избирателите. Защото БСП има един голям проблем и това е последователността, последователността в действията.
Водещ: Е, ама трябва да си изберете. Или партията на Станишев, която беше по-отворена, по-разширена, имаше по-европейски вид, или партията на Миков, която е по-тясна?
Калоян Паргов: Ще Ви кажа няколко неща. Първо, връщане на подоходното облагане.
Водещ: Добре-.
Калоян Паргов: Второ, намаляване на ДДС за стоки от първа необходимост - лекарства и книги.
Водещ: Ясни политики, леви. Добре.
Калоян Паргов: Трето, по-висок процент на преразпределение на Брутния вътрешен продукт. Това значи, че от сегашните 37-38 процента, защо да не ги направим 41, 42 или 45?
Водещ: Разбирам. Добре, искате ролята на държавата.
Калоян Паргов: Трето, парите, заемите, европейски фондове, насочени към реални производства, създаване на работни места и експортно ориентирани производства, които да връщат парите в България. Защото с тези вериги, хранителни, парите изтичат от България.
Водещ: Те изтичат и с всички заводи, които правят, ако е регистриран в чужда юрисдикция.
Калоян Паргов: Знаете ли кой е най-големият проблем? Г-н Кошлуков, България има една основна задача, държавата има една основна задача и ние, като политически партии, имаме една основна задача.
Водещ: Каква е тя?
Калоян Паргов: И БСП ще трябва, ако иска, аз съм убеден, че можем да управляваме и да се върнем в управлението, да я формулираме много ясно.
Водещ: Кажете я.
Калоян Паргов: Да дадем перспектива на поколенията. Да може алтернативата на Терминал 2 да бъде България и населените й места.
Водещ: Какво разбирате под този лозунг? Защото, очевидно, на изборите, на ГЕРБ му вярват повече от Вас. Ако те не могат да дадат тази алтернатива, излиза въпросът - как хората ги подкрепят?
Калоян Паргов: Знаете ли, едно изследване сред учениците, завършили основно образование. 60 процента...
Водещ: Искат да емигрират.
Калоян Паргов: ...запитани, за какво ходят на училище, те отговарят: „За да научим английски". Респективно, вторият въпрос : „За какво?", означава Терминал 2 и да емигрираме, защото там ще намерим сбъдване на нашите мечти.
Водещ: Това е факт, това е така.
Калоян Паргов: Втората задача, ако България наистина има този икономически подем и наистина стигнем до този ръст, който бленува премиерът...
Водещ: 4, 5 каза, че ще постигнем.
Калоян Паргов: 4, 5, 6 и т. н., който от 2009-а не сме го имали, това означава, че не само поколенията тук, но и една част от тези, които емигрираха и които ги гледаме по различни предавания, сълзливи, в които те искат да се върнат в България, мислят за България, болно им е за България, ще се върнат тук, но те трябва да имат алтернатива на това, което е там. Т. е., голямата задача е как да стартираме обратния процес на „изтичане на мозъци", обратното връщане?
Водещ: Това става единствено с високи заплати и благоденствие. Аз, ако мога да вземам там 5 000 евра, тук 1 000 няма да мога.
Калоян Паргов: А, ето това е справедливостта, г-н Кошлуков. Не справедливостта на Борисов, 2009-а - ще накажем този и онзи. Защото и съдебната система, както виждате, се караме нонстоп оттогава и боксува.
Водещ: Добре, нека да Ви попитам така. Това звучи чудесно на думи: „Ще върнем младите", всички ги връщат...
Калоян Паргов: Още един пример.
Водещ: Ама, те не са примери, това са констатации, които ми давате.
Калоян Паргов: Ние имаме един манталитет. И този манталитет е „сателитният синдром". „Сателитният синдром" е и българската външна политика. Вчера четох изявлението на сръбския премиер, Вучич, който казва: „Ние няма да влизаме в НАТО". Ние сме в НАТО, за разлика от тях, България. Ние уважаваме НАТО, стремим се към европейски членство, обичаме Русия, но по-обичаме Сърбия. Ето това е политиката, която България трябва да води. Не, че завиждаме на братята сърби, но това е политиката. И втората задача на БСП на този конгрес е, освен показвайки че е лява партия наистина, патриотична, да се издигне като национално отговорна и патриотична партия.
Водещ: Какво разбирате под патриотизъм? Тази вълна я яхат всички. Този път в парламента има пет патриотични формации. Вече не знам кой не е патриот.
Калоян Паргов: Събитията в Турция също допринасят за това. Защото БСП изостави патриотичното в последните 10-15 години, като каза: „Ние сме о`к, проевропейскат партия наистина". С помощта на БСП и правителството на Станишев ние влязохме в Европейския съюз. Но, като че ли, не можахме да формулираме тези национални интереси, с изключение на европейските фондове, които са една панацея, една мантра, която не реши нашите проблеми.
Водещ: Формулирайте ги. Кажете, на този конгрес..., кажете ми две думи най-накрая за конгреса. Кои са решенията на тези констатации , които давате - младите бягат, положението е зле, кои са решенията, които конгресът трябва да приеме, за да тръгнете напред?
Калоян Паргов: С конкретните икономически инструменти. Ето, да върнем държавата на хората беше програмата на Орешарски, която ние не можахме да изпълним и създадохме съвсем погрешно впечатление, което е грешка. Т. е. ,на този конгрес, освен, че има една комисия, която ще даде оценка на участието на БСП в миналото, в прехода, в различни управления и тя ще бъде силно критична, защото хората очакват това.
Водещ: Разбира се.
Калоян Паргов: Хората са много по-критични към нас, отколкото към която и да е било друга партия. ГЕРБ, с всичките кусури на нея и на техния лидер, получават тази подкрепа.
Водещ: Как си го обяснявате?
Калоян Паргов: Докато в БСП очакванията са много по-големи, защото към БСП отговорността, като социално отговорна партия, която да въздаде социална справедливост, свързана и с доходите, което казах, което е основният проблем на хората..., основният проблем е, че хората не чувстват справедливост в разпределението на благата в държавата.
Водещ: Добре. И какво на този конгрес ще направите, за да стане?
Калоян Паргов: Можем с подоходното облагане. Обявяваме този курс с конкретни икономически политики, защото, апропо, освен за конгреса, ние се готвим и за предсрочни избори.
Водещ: Също. Това е Вашата оценка и анализ, че ще има такива?
Калоян Паргов: Да. И трябва да започнем, паралелно с това, тази подготовка. В момента, с различни експерти, говорим по различни икономически секторни програми, които разбира се трябва да се разгледат и в национален план. Конгресът едва ли ще има време да се занимае и с това, но нищо не пречи на тези експерти да работят, за да може да сме готови с различните решения на икономическите проблеми. Разбира се, няма да е лесно. Състоянието, в което се намираме...
Водещ: За предсрочни избори говорите, категорично?
Калоян Паргов: Няма да е лесно. Но този конгрес е решаващ за БСП, дотолкова, доколкото от него ще зависи какъв сигнал към обществото ще дадем и къде ще се позиционираме в следващите 3-4 години. Основната задача на бъдещия председател на Националния съвет, който и да е той, е да върне БСП в управлението до две години.
Водещ: Чудесно. Но това ще зависи персонално от председателя?
Калоян Паргов: И от него, и от всички нас.
Водещ: Да, няма да го направи сам, но персонификацията на партията е важна. Имате ли идеи вече, има ли личности, които се готвят за този пост?
Калоян Паргов: Към средата на март ще приключат номинациите в основните партийни организации. След това следват партийни конференции. Така, че към средата на март мога да Ви ги кажа. Можем пак да се видим, да поговорим, за да видим кои са хората, които са издигнати на този етап.
Водещ: Давате си сметка, че Ви трябва силна фигура, това го разбирате?
Калоян Паргов: На нас ни трябват силни политики и след това фигурите, които да изпълняват тези политики, да държат тази посока. Това е разликата. Силни фигури мислят..., или по-точно, този начин на мислене е характерен за дясното. Да се обединим около тези и тези личности. Ние търсим обединяване около политики.
Водещ: Преди съм виждал как правите добре резултата и на парламента с интересни фигури. Не знам само с политики, дали ще стане? Имате ли персонален проблем в партията, е същото.
Калоян Паргов: Вижте, 2014 година Станишев се оттегли, избрахме Миков. Само по себе си, всички си мислеха, че това ще е решение на въпроса, на проблема. Но виждаме, че това не е решение на проблемите, т. е., вината не е само в един или друг лидер на БСП. Т. е., вината трябва да я търсим в едно по-общо цяло, като начин на мислене и на поведение. Това е важно да се промени сега в БСП, г-н Кошлуков, ако иска БСП, ние да не си говорим за миналото, защото политиката е разговор за бъдещето.
Водещ: Чудесно. Бъдещето, в най-близко време предстои да избере президент на България. Тук трябва да сте готови за тази битка. Давате си сметка, че ако тук се провалите и не стигнете на втори тур, това ще бъде тежък удар. Мислите ли за президентските избори вече?
Калоян Паргов: Има два варианта, да. Има два варианта, между които трябва да избираме. Не като имена, а като подход - как да постъпим?
Водещ: Дали да се обедините с левицата...?
Калоян Паргов: Не. Стандартният вариант е, юли месец, новото ръководство на Националния съвет, новите ръководства по места, се събират и обединяват 2-3 кандидатури. Правим един дебат в Националния съвет и избираме една кандидат-президентска двойка, след тайно или явно гласуване. И това е новината. Но това няма да реши проблема с мотивацията и кондицията, и един подем на една лява кандидат-президентска двойка, лява, която да не е кандидатура само на БСП, а на ляво мислещи, социално мислещи хора. А такива има не малко в България. Това означава, че ние трябва да разширим кръга. И вторият подход...
Водещ: С кого говорите? С Татяна Дончева, с Първанов, това ли ми казвате?
Калоян Паргов: Да ги поканим, да направим един широк вътрешнопартиен избор. Всеки да излъчи кандидатурите си и тези, които получат най-много подкрепа, това да бъдат кандидатурите на цялото ляво, по-голямата част.
Водещ: Готови сте за такъв разговор, за такова обединение?
Калоян Паргов: Да, мислим в тази посока. Този разговор го водих и преди една седмица с председателя на Националния съвет, като идея. Т. е., виждате, че ние си говорим, въпреки че напуснах...
Водещ: Видях, че Миков дава „Оскар" на Първанов. Не знам как си говорите?
Калоян Паргов: Аз бих му дал „Малинка" за лошата роля на социалист, по-скоро.
Водещ: Добре. Значи и „Малинки" давате. С „Малинките" не знам как ще стане президентската двойка?
Калоян Паргов: Защото „Оскар" означава, че добре е изиграл ролята, а аз считам, че има още какво да се желае в тази посока, особено като присъства в едно дясно-центристко управление.
Водещ: Е, те очевидно от това губят. Гледам резултатите.
Калоян Паргов: Но това не пречи, аз се радвам, че групата на Коалиция „Сердика", в която участва и един представител на „АБВ" и в Столичния общински съвет...
Водещ: Там работите добре.
Калоян Паргов: ...вече сме 10 души, твърда опозиция, с една плаваща конфигурация, в лицето на петте души от патриоти и петте души на „Д21" и Светльо Витков, които...
Водещ: На Татяна Дончева.
Калоян Паргов: На Татяна Дончева, които за определени решения ни оказват подкрепа и тази опозиция от 10 става 15, 21, 22-ма души. Защото и от реформаторите, така изненадващо се включват в подкрепа на някои...
Водещ: Там не е изненадващо, те редовно са в опозиция.
Калоян Паргов: Част от тях, поне крилото на ДСБ, което в момента следва националната линия на „ту в управление, ту в опозиция".
Водещ: Добре, благодаря Ви за това интервю. Ще чакаме конгреса и развръзките там.
Калоян Паргов: И аз Ви благодаря.