/КРОСС/Премиерът Бойко Борисов определи завършилите тази нощ преговори между ЕС и Турция като много тежки.
„Голяма част от това, което се надявахме да стане, стана - намерихме компромис между европейските държави и Турция.
Много са недоволните, нищо по-добро към момента не може да се направи", коментира той пред български журналисти за осигуряването на допълнителни 3 млрд. евро за Турция до 2018 г., което прави общата сума 6 млрд.
„Поставихме изискване и към нас да се отпуснат пари, тъй като полагаме огромни грижи и демонстрираме как се пази шенгенска граница. Всички колеги отчетоха, че България в момента е еталон в тази област", посочи Борисов.
Едно от основните решения, приети тази нощ, е за всеки бежанец, който от Гърция бъде върнат в Турция, да се взима един сириец директно от Турция за ЕС.
Целта е по този начин да няма преплуване с лодки, трафиканти, които взимат парите на тези хора и да се убие този мръсен бизнес, поясни премиерът.
Той съобщи, че са били приети предложенията за либерализация на визовия режим с Турция и за поставянето на страната в списъка на „сигурните държави".
Приет е бил компромисен текст по искането на Анкара за разширяване на преговорите на Турция за членство в ЕС, според който ще се започне да се работи по отварянето на още преговорни глави. Мисля, че към момента се изпраща добър сигнал към обществото и лош сигнал към контрабандистите и трафикантите на хора, обобщи Борисов.
Германският канцлер Ангела Меркел пък смята, че предложенията на Анкара за връщане на нелегалните мигранти, пристигнали в Европа, обратно в Турция ще бъдат пробив, в случай че бъдат реализирани.
Меркел добави, че ако Турция изпълни плана за приемане обратно на мигрантите, въпросът за либерализирането на визовия режим за турските граждани може да бъде придвижен до юни. Тя каза, че европейските лидери подкрепят основните положения в турския план и че подробностите ще бъдат договорени до следващата среща на високо равнище идната седмица.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц информира журналисти за новите искания на Анкара:
Що се отнася до искането на Турция за откриване на повече глави от преговорите за членство, то би било по-трудно заради съпротивата на Кипър.
„Членството на Турция не е в дневния ред засега", каза Меркел, но добави, че стратегическото сътрудничество с Анкара е от огромно значение.
Германският канцлер заяви, че европейските лидери са поставили пред турския премиер въпроса за затварянето на опозиционния вестник „Заман" и са подчертали необходимостта от зачитане на свободата на печата.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви след срещата, че „дните на нередовна миграция в Европа са приключили".
Вече няма път към Европа за хора, които просто търсят по-добър живот,
посочи Туск и добави: „Балканският маршрут за транзит на мигранти в ЕС вече е закрит".
Турските граждани ще пътуват без визи до Европейския съюз след края на юни съгласно сделката, която се обсъжда между Турция и ЕС за пресичане на мигрантските потоци, категоричен беше турският премиер Ахмет Давутоглу след срещата.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер потвърди, че Брюксел и Анкара са се договорили за визова либерализация, но подчерта, че за това е необходимо да бъдат изпълнени съответните условия. „Договорихме се да ускорим процеса на визова либерализация, но в никакъв случай не в ущърб на фундаменталните принципи на Евросъюза", каза Юнкер.
Президентът на Франция Франсоа Оланд уточни, че за отмяната на визите между Турция и ЕС Анкара трябва да изпълни 72 изисквания.
На пресконференцията след срещата Давутоглу съобщи, че двете страни ще продължат работата по предложенията за миграцията на следващата среща на високо равнище на ЕС на 17-18 март.
Той потвърди, че Турция е готова да приема обратно всички нелегални мигранти, пристигнали в ЕС от Турция, независимо от тяхната националност. В замяна ЕС ще приема от Турция сирийски граждани, които има право на политическо убежище.
Давутоглу подчерта, че страната му „не настоява за повече пари" за справяне с мигрантската криза, а по-скоро за „справедливо поделяне на бремето".
Лидерите от ЕС приеха и обща декларация за помощ на Гърция. Те заявяват, че „стоят зад" южната ни съседка, която се опитва да се справи с хилядите блокирани мигранти и ще направят всичко възможно да ѝ помогнат да се справи със ситуацията.
Лидерите посочват, че е необходима бърза и ефективна мобилизация на всички налични средства и ресурси, както и принос от всяка страна членка, за да се отговори на трудната хуманитарна ситуация в Гърция.
В декларацията се казва също, че ЕС ще продължи да сътрудничи тясно със страните нечленки от Западните Балкани и ще им предложи необходимата подкрепа. Декларацията призовава за незабавни мерки при откриване на нови мигрантски пътища и за активизиране на борбата с трафикантите на мигранти.
Документът не определя никакви нови задължения за страните от съюза, що се отнася до преместване или преразпределяне на мигранти, отбелязва Ройтерс.