СЕМ ще разгледа оставката на Георги Лозанов
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Март 2016 10:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
СЕМ ще разгледа оставката на Георги Лозанов

/КРОСС/ На днешното си заседание Съветът за електронни медии ще разгледа подадената на 25 февруари оставката на председателя на регулатора Георги Лозанов. Поводът за депозирането ѝ стана регистрацията на телевизия „ПИК".

В мотивите си тогава председателят на регулатора изтъкна, че не би искал да легализира в електронните медии агресивната риторика на едноименната онлайн медия, която лесно минава в регистрите на враждебната реч, макар и не непременно по расов, етнически или религиозен признак.

Оставката на Лозанов трябваше да бъде обсъдена на предишното заседание на СЕМ - на 1 март, но тогава точката бе отложена, защото един от членовете на медийния регулатор - Мария Стоянова, бе в командировка в чужбина.

Заседанието на медийния регулатор е насрочено за 11:00 часа, като обсъждането на оставката на Лозанов е първа точка в дневния ред.

Замисля се разговор, който да обхваща и двата регулатора (СЕМ и КРС - бел.ред.), и двете обществени медии (БНТ и БНР), и картината в широк план. Трябва да се разграничат периферните въпроси от въпросите, по които трябва да се действа в краткосрочен план. Това каза пред БНР медийният експерт проф. Нели Огнянова в коментар за предстоящата медийна дискусия, организирана от парламентарната комисия по култура и медии. Според нея форматът на това обсъждане в парламента за ограничено време няма да стигне за задълбочен разговор по темата:

Има водещи въпроси, които трябва да бъдат изведени пред скоби - защо съществуват обществените медии, какво очаква обществото от тях, как трябва да се развиват и как това да бъде осигурено финансово, структурно и т.н.

Според журналиста от "Капитал" Весислава Антонова предстоящото медийно обсъждане цели да провери настроенията и нагласите в общността, да се видят пробойните в един такъв дебат, откъде ще дойдат ударите и кои са чувствителните места. Според нея забавянето на парламента след изтичането на мандата на членове на СЕМ и невъзможността президентската кандидатура да заработи означава, че някой има интерес от това.

Запитана за евентуалното замислено сливане на БНР и БНТ, за което няма огласен документ, Огнянова призова да не се отделят човешко време, емоции и енергия да се коментира нещо, за което не е ясно дали съществува:
Когато няма информация, времето е благодатно за слухове. От две години слушам, че има такъв закон, но нито съм го виждала, нито вярвам, че идеите, които циркулират в обществото, здравият разум може да ги запише там.

СЕМ може да работи в състав от 4 души. И да не е попълнен съставът, няма правна пречка да се върви към избори, обясни още Нели Огнянова, анализирайки ситуацията с изтеклия мандат на членове на регулатора и предстоящия избор на генерални директори на БНР и БНТ. Според нея подаденото от Георги Лозанов писмено изявление за оттеглянето му от поста председател може да бъде оформено от останалите членове на СЕМ без гласуване и оставката да бъде легализирана.

Не може от разговорите между членове на СЕМ да правим изводи за самата институция. Институцията е смислена, защото някой трябва да прилага закона. Законът не е самоприлагащ се. Отговорност на обществото и институциите е да върне смисъла на регулатора, допълни Нели Огнянова.