/КРОСС/ Ако в България няма човек, който може да се нарече пряк наследник на капитан Петко войвода, то в Гърция има. Стериос е бивш пожарникар, сега просто пенсионер в гръцкия град Ксанти. Знае няколко думи на български и много истории за легендарния защитник на Родопите.
Разказани са му от неговата майка Аспасия. Тя пък ги знае от своята майка - Стилиани - дъщеря на Петко войвода. „И аз имам името на баба ми, казвам се Стериос", казва той.
За живота на Петко войвода с първата му съпруга се знае малко. Тя е гъркиня, живее в Ксанти и двамата имат дъщеря. По-късно се разделят. Има документи обаче за това, че няколко години от живота му са свързани с Гърция. Описани са контактите му с местния революционен комитет, посещенията на Военното училище в Атина и събраната там чета, с която по море тръгва за българския беломорски бряг.„Две родини, и България и Гърция, две родини има Петко войвода", смята Стериос.
Семейството на Стериос помни подвизите му по гръцките земи и ги предава от поколение на поколение.
„Казват, че той нощем е обикалял в Кимерия, когато намирал някой богат, взимал пари и ги раздавал на бедните. И един път, разказвала ми е майка ми, там на моста в Кимерия, са го видели вечерта, в тъмното, било е преди много години, нито ток имало на моста, нито нищо, и са го питали дали е виждал Петко войвода и той казал: Ето, на точно преди малко мина и избяга!, а всъщност бил той самият. След това видял, че го търсят, за да го убият и избягал, отишъл в Българя след това. Както разбрахме после, там също е събрал хора около себе си и в България е правил същото нещо - където намирал мюсюлмани, ги убивал. След това не знам какви други неща е правил в България и така там са го направили герой", разказва Стериос.
Кой е Стериос, научават съвсем случайно двама българи. Директорът на Държавния архив в Смолян Зоя Нанчева и съпругът й - общинският съветник Коста Нанчев. Дни преди годишнината от смъртта на войводата на 7 февруари двамата са в Ксанти.
„Струва ми се, че неспокойният дух на Петко войвода беше с нас в този момент и сякаш ни насочваше", отбелязва Зоя Нанчева.
Докато снимат стария град, пред една от къщите е Стериос. Запознават се и той ги кани у дома си. Разказва им за баба си.
„Той й извади снимки от един шкаф, започнахме да ги разглеждаме видяхме, че от снимката на баба му Стелияни, че изключително много прилича на Капитан Петко войвода", допълва тя.
Само в два документа се споменава за съществуването на дъщеря на капитан Петко, разказва Зоя. Единият е самото тефтерче на войводата.
„Той е искал да ги предпази по този начин, неказвайки нито дума за съществуването им. Забелязахме в книжката, която тя от много прелистване вече е пожълтяла и изпокъсана, явно стотици пъти е била четена, е подчертала всички места, където пише за нейната баба Аспасия", казва още Нанчева.
Къщата на легендарния войвода, в която е родена и израснала дъщеря му, е запазена и днес.
Потомците на войводата са идвали няколко пъти в България. При едно от посещенията си у нас родителите на Стериос - Аспасия и Йоргос, се срещат с Добри Каракирков, правнук на брата на Петко войвода. Той описва срещата им в една от книгите си за историята на рода на легендарния защитник на Родопите.
Това е вторият източник, в който се споменава, че войводата има дъщеря. „Аз съм внучката на Капитан Петко", уверила го при срещата Аспасия. Разказала и как като гледали българския сериал по кипърската телевизия, нейната майка казала, че баба й е първата жена на войводата.
Стериос също е бил в България. Думите, които знае на български, се броят на пръстите на едната ръка - „хубаво", „малко".
Но няма да забрави преклонението на българите пред делата на капитан Петков войвода.