Пряк потомък на капитан Петко войвода живее в Гърция
Секция: ЛЮБОПИТНО
08 Март 2016 11:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пряк потомък на капитан Петко войвода живее в Гърция

/КРОСС/ Ако в България няма човек, който може да се нарече пряк наследник на капитан Петко войвода, то в Гърция има. Стериос е бивш пожарникар, сега просто пенсионер в гръцкия град Ксанти. Знае няколко думи на български и много истории за легендарния защитник на Родопите.

Разказани са му от неговата майка Аспасия. Тя пък ги знае от своята майка - Стилиани - дъщеря на Петко войвода. „И аз имам името на баба ми, казвам се Стериос", казва той.

За живота на Петко войвода с първата му съпруга се знае малко. Тя е гъркиня, живее в Ксанти и двамата имат дъщеря. По-късно се разделят. Има документи обаче за това, че няколко години от живота му са свързани с Гърция. Описани са контактите му с местния революционен комитет, посещенията на Военното училище в Атина и събраната там чета, с която по море тръгва за българския беломорски бряг.„Две родини, и България и Гърция, две родини има Петко войвода", смята Стериос.

Семейството на Стериос помни подвизите му по гръцките земи и ги предава от поколение на поколение.

„Казват, че той нощем е обикалял в Кимерия, когато намирал някой богат, взимал пари и ги раздавал на бедните. И един път, разказвала ми е майка ми, там на моста в Кимерия, са го видели вечерта, в тъмното, било е преди много години, нито ток имало на моста, нито нищо, и са го питали дали е виждал Петко войвода и той казал: Ето, на точно преди малко мина и избяга!, а всъщност бил той самият. След това видял, че го търсят, за да го убият и избягал, отишъл в Българя след това. Както разбрахме после, там също е събрал хора около себе си и в България е правил същото нещо - където намирал мюсюлмани, ги убивал. След това не знам какви други неща е правил в България и така там са го направили герой", разказва Стериос.

Кой е Стериос, научават съвсем случайно двама българи. Директорът на Държавния архив в Смолян Зоя Нанчева и съпругът й - общинският съветник Коста Нанчев. Дни преди годишнината от смъртта на войводата на 7 февруари двамата са в Ксанти.

„Струва ми се, че неспокойният дух на Петко войвода беше с нас в този момент и сякаш ни насочваше", отбелязва Зоя Нанчева.

Докато снимат стария град, пред една от къщите е Стериос. Запознават се и той ги кани у дома си. Разказва им за баба си.

„Той й извади снимки от един шкаф, започнахме да ги разглеждаме видяхме, че от снимката на баба му Стелияни, че изключително много прилича на Капитан Петко войвода", допълва тя.

Само в два документа се споменава за съществуването на дъщеря на капитан Петко, разказва Зоя. Единият е самото тефтерче на войводата.

„Той е искал да ги предпази по този начин, неказвайки нито дума за съществуването им. Забелязахме в книжката, която тя от много прелистване вече е пожълтяла и изпокъсана, явно стотици пъти е била четена, е подчертала всички места, където пише за нейната баба Аспасия", казва още Нанчева.

Къщата на легендарния войвода, в която е родена и израснала дъщеря му, е запазена и днес.

Потомците на войводата са идвали няколко пъти в България. При едно от посещенията си у нас родителите на Стериос - Аспасия и Йоргос, се срещат с Добри Каракирков, правнук на брата на Петко войвода. Той описва срещата им в една от книгите си за историята на рода на легендарния защитник на Родопите.

Това е вторият източник, в който се споменава, че войводата има дъщеря. „Аз съм внучката на Капитан Петко", уверила го при срещата Аспасия. Разказала и как като гледали българския сериал по кипърската телевизия, нейната майка казала, че баба й е първата жена на войводата.

Стериос също е бил в България. Думите, които знае на български, се броят на пръстите на едната ръка - „хубаво", „малко".

Но няма да забрави преклонението на българите пред делата на капитан Петков войвода.