/КРОСС/ Това, което направи г-н Росен Желязков, стига действително да отразява тези мотиви, които той изложи, е нещо, което по-скоро заслужава адмирации. Не съм на мнение, че процедурата успя да произведе конкуренция за поста, а 11 човека се конкурират за 7 места в КЗК. Това е нещо, което изглежда като предопределен избор.
Това каза за предаването „Нещо повече" по "Хоризонт" Явор Алексиев от Института за пазарна икономика и допълни: Въпросът е защо и по линия на гражданското общество не видяхме по-голяма инициативност. Могат да бъдат номинирани, през различни политически партии и депутати, кандидатури на граждански експерти. Аз си мисля, че това, което предстои пред КЗК като разследвания, и което в момента тече като разследвания, може да е уплашило част от експертите, които биха могли да се нагърбят с тази задача и в държава, в която върховенството на закона е по-скоро лозунг, отколкото практика, е нормално много хора да се притесняват по-смело да стъпят в тази институция.
Експертът изрази надежда да бъде обявена нова процедура и да има по-голям интерес към постовете в КЗК. С уговорката, че е икономически а не политически коментатор, Алексиев заяви: Това, което имаме в момента като политическа класа в България, в огромната си степен има някакви зависимости и това е напълно нормално, особено предвид колко малка държава сме.
Според Алексиев е много възможно настоящата КЗК да завърши проверката за горивата. Резултатът от такава проверка обаче е само първа стъпка, а не краят на една процедура, коментира той.