Български учители в чужбина искат въвеждането на българския език в чуждите образователни системи като матуритетен
Секция: БЪЛГАРИЯ
10 Март 2016 10:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Български учители в чужбина искат въвеждането на българския език в чуждите образователни системи като матуритетен

/КРОСС/ Вторият форум на българските училища в западното полукълбо ще се състои на 23 и 24 април в Чикаго. За него в еМисия България на Би Ай Телевизия разказа Снежина Мечева, говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина.

Той е продължение на форума от 2011 г. на училищата в САЩ, когато над 130-те участници от 13 щата и четири европейски страни взеха важни за съществуването на школите в чужбина решения.

Мечева напомни, че именно след този форум МОН е въвел ПМС 334, с което задграничните ни училища станаха част от образователната система на България.

До момента във втория форум са завили участие 30 училища от САЩ, две от Канада и две от Великобритания, но тепърва се очакват нови регистрации.

От страна на държавните институции също е проявен интерес към инициативата, като ще се присъединят представители на МОН, ДАБЧ, евродепутати и синдикални лидери.

Имаме идея да се срещнем и в София в края на март с новия министър на образованието, казва още Мечева, според която предстои много неща да бъдат предвижени напред.

Една от най-важните битки е за признаването и въвеждането на българския език в чуждите образователни системи като матуритетен. Другото в дискриминация, смята Мечева.

Усилията ни в тази насока са повсеместни, разказа тя за конкретните направени и предстоящи стъпки. Член на британския парламент също се е съгласил да бъде говорител на родната кауза.

Мечева даде пример със САЩ, където е извоюван такъв статут за езика ни в 7-8 щата.

Тя разказа още, че на срещата с премиера Борисов в Лондон лично е връчила писмо, прието от външния министър Митов, с искания българското правителство да подкрепи исканията. До момента обаче отговор няма.

Ако някой политик не е осъзнал, че поддържането на българското образование зад граница няма стратегически смисъл, вкл. за националната ни сигурност, трябва да е късоглед, заключава Снежина Мечева.