Превръщат дизелова централа в културен център
Секция: БЪЛГАРИЯ
10 Март 2016 11:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Превръщат дизелова централа в културен център

/КРОСС/Сградата на бившата дизелова централа да бъде дарена на община Видин и да се превърне в обществени и културен център, предлага народният представител проф. д-р Вили Лилков. Идеята му е във връзка с 90 години от електрифицирането на града, за което дизеловата централа има ключова роля. Тя е една от първите по рода си в България и е важна част от електроснабдителната система на града почти половин век. Построена е на брега на р. Дунав, между улиците „Александровска" и „Дунавска", в близост до старото пристанище на Видин. През 1922 г. общината въвежда електрификацията в града, като за 15 000 лв. закупува лампи, стълбове, изолатори и електропроводници и ремонтира динамото и локомобила, взети от артилерийския укрепен пункт. Срещу още 15 000 лв. изгражда осветителна мрежа и осветява традиционния панаир, централните улици, градския театър и някои частни сгради в центъра. Гражданите имат възможност срещу заплащане на такса за свързване и 20 ст. на „свещ" на вечер, да осветят домовете си, пише konkurent.bg

На 6 януари 1924 г. общината провежда първия местен референдум в България с въпрос, дали общината да вземе кредит от БНБ за електрифицирането на града, в т.ч. за изграждане на дизелова централа /13 млн. лв/; за построяване на нова градска баня /2 млн. лв/; обществена пералня /3.5 млн. лв./ и градска мелница /1.5 млн. лв./. От гласували 2 974 граждани 2 777 са за проекта и заема.

На 22 юли 1924 г. се провежда търг за електрификацията на Видин и оборудването на електроцентралата. Първоначалният победител - виенската фирма „Заводи Сименс-Шукерт", е сменена с фирмата от Бремен „Ханза-Лойд", която предлага много по-добри условия. През 1925 г. предприемачът Иван Шурдов изгражда дизеловата централа, а немската фирма монтира оборудването. На 1 юли 1926 г. Видин грейва в светлини.

През 70-те години на ХХ век дизеловата централа е изведена от експлоатация. Сградата е държавен имот, капиталов актив на „Електроенергиен системен оператор" към НЕК. Понастоящем не се охранява, превърнала се е в убежище на бездомници и наркомани и е подложена на системни грабежи.

„След проведени разговори с представители на Министерството на енергетиката и НЕК имам уверението, че тя ще бъде дарена на община Видин, при поемане на ангажимента да се преустрои и използва като културен и обществен център на Видин", каза Лилков.

Предстои инициативата на проф.д-р Вили Лилков да бъде подкрепена от видинската общественост.