Законът за електронната идентификация и необходимостта от Единен системен
Секция: Технологии
10 Март 2016 12:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Законът за електронната идентификация и необходимостта от Единен системен

/КРОСС/Законът за електронната идентификация и необходимостта от Единен системен интегратор са двете големи промени в електронното управление през 2015 г.. Това заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов на откриването на 17-та годишна конференция по електронно управление, която се организира от ICT media.

Очакваме до края на март Народното събрание да приеме Закона за електронна идентификация и администрациите вече няма да имат никакво оправдание, за да не започнат промени в информационните си системи за работа с новото средство за идентификация, добави още заместник-министърът. По думите му, разглеждането на законопроекта в парламента върви без съществени промени в описанието на технологична част, така че ведомствата може да се запознаят с него още сега.

„Моето лично убеждение е, че държавата има нужда от Единен системен интергатор или оператор, или администратор", заяви Валери Борисов. Той подчерта, че компанията „Информационно обслужване" АД през изминалата година практически е изиграла такава роля с безупречната си реакция при провеждането на изборите, както и с ИТ одита на системите в едно от големите министерства. Заместник-министърът се обърна към представителите на бизнеса с думите: „Информационно обслужване" не е ваш конкурент, а партньор. Той добави, че доверието в една институция зависи от прозрачността на управление. „През 2015 година например, финансовите резултати на „Информационно обслужване" са най-добри в сравнение с предишните 6-7 години. Това доказва, че подобно на частните компании и държавните фирми могат да се управляват много добре. Освен това, дружеството дари компютърна техника и интернет свързаност на 7 български училища, 5 от които са в Родопите". На фона на дефицита от 29 000 ИТ специалисти в България, за които има работа, но няма подходящи кандидати, това е пример за инвестиция, която ще се върне многократно, каза в заключение заместник-министър Валери Борисов.