/КРОСС/ За активни опити на българските партньори да възобновят преговорите по газопровода „Южен поток" съобщава руският заместник-министър на енергетиката Юрий Сентюрин, цитиран от РИА „Новости".
Проектът се оценяваше на 15,5 млрд. евро и беше с капацитет от 63 млрд. куб. м годишно, но беше спрян след изявление на президента на Русия Владимир Путин на 1 декември 2014 г. в Анталия.
Впоследствие руският енергиен гигант „Газпром" изкупи дяловете на западните партньори - Eni, Electricité de France и Wintershal, в съвместната компания „Южен поток Транспорт", която трябваше да изгради морския участък от газопровода по дъното на Черно море.
В началото на януари български медии съобщиха, че работата по проекта „Южен поток" ще бъде възстановена в близките седмици.
Тогава представител на руското министерство на енергетиката коментира пред ТАСС, че проектът е спрян и статутът му остава непроменен.
Преговорите за „Южен поток" са прекратени. Няма основание за тяхното възобновяване, заяви Дмитрий Песков, говорител на президента Владимир Путин. „В момента такъв проект не съществува. Той беше прекратен. Следователно няма тема за преговори", каза Песков.
На 14 януари темата беше коментирана и от руския министър на енергетиката Александър Новак. „Този проект е спрян и днес няма преговори и действия (по него). С България ние винаги общуваме в различни формати", посочи той пред журналисти в Москва. Новак допълни, че Русия е готова да реализира проекта за газопровод „Турски поток" при условие, че европейските и турски партньори проявят интерес.
Позицията на българската страна е, че „Южен поток" в първоначалния му вариант не е възможен, но проектът може да се адаптира към европейското законодателство.
Вицепремиерът Томислав Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова предложиха на руската страна да участва с доставки за бъдещия газов разпределителен център (хъб) „Балкан" в България. За целта може да се изградят една, две или три тръби от общо 4-те успоредни линии на газопровода по дъното на Черно море.
Идеята беше представена официално на 27 и 28 януари тази година в София по време на XV сесия на междуправителствената българо-руска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество.
Като съпредседател на комисията първият зам.-министър на правосъдието на Русия Сергей Герасимов заяви ясно интереса на неговата страна към проекта за газоразпределителния център. „Хъбът, който се строи - ние действително детайлно обсъждахме този въпрос. Заинтересоваността и от двете страни беше потвърдена", каза Герасимов, който преди това се срещна и с премиера Бойко Борисов.