Д. Митов: Не съм чувал за възобновяване на „Южен поток”
Секция: ПОЛИТИКА
10 Март 2016 21:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Д. Митов: Не съм чувал за възобновяване на „Южен поток”

/КРОСС/ Окончателният вариант на споразумението между Европейския съюз и Република Турция трябва да гарантира, че сухопътните граници между България и Турция, между Гърция и Турция и Черно море няма да се превърнат в нов маршрут за трафикантите на хора, каза министърът на външните работи Даниел Митов в коментар на споразумението между Турция и ЕС за преодоляване на бежанската криза.
„Има определени принципи, които са предложени от страна на Република Турция, а Европейският съвет се е ангажирал да работи по тях, но без да се е ангажирал с цялостното им приемане", каза Митов в интервю за БНТ.
„Преговорите продължават. Ясно е, че не всички параметри ще бъдат приети. Убеден съм в това", допълни външният министър и подчерта значението на посланието, че Балканският маршрут е затворен. „Това е целта - връщането на контрола върху външните граници на ЕС. Постигането на споразумение между ЕС и Турция трябва да гарантира създаването на механизми, така че и двете страни да имат ефективен инструментариум, за да могат да контролират процесите", посочи Митов. „Хубаво е, че Турция се ангажира да приема обратно нелегалните мигранти, заловени в турските териториални води от една страна, и от друга - да приеме и тези, които вече са в Гърция, но не подлежат на международна закрила, тоест не са бежанци", отбеляза той.
По думите му, едно от нещата, които България и останалите европейски страни са успели да постигнат, е разграничението между бежанци и икономически имигранти. „По-големият процент хора, които навлизат в Европа, не са бежанци и това е ясно установен факт", заяви той. „На следващия Европейски съвет ще настояваме за два много важни елемента, които трябва да станат част от споразумението, когато има такова. Този елемент в текста на декларацията, който казва, че трябва да се отдели специално внимание на несъздаването на нови маршрути трябва да бъде засилен. Тоест в окончателния вариант на споразумението трябва да се спомене, че сухопътните граници между България и Турция, Гърция и Турция и Черно море няма да се превърнат в нов маршрут за трафикантите на хора", категоричен е Митов. Той уточни, че това е било обект на обсъждане днес в Брюксел. „Ще го поставя още веднъж, на Съвета на външните министрите в понеделник, и на големия формат на държавните и правителствени ръководители, тази позиция трябва да бъде защитена", подчерта външният министър. По думите му, вторият елемент е свързан с либерализацията на визовия режим за Турция и с мониторинга на изпълнението на споразумението.

Не съм чувал нищо за възобновяване на проекта „Южен поток". Не зная и някой от моите колеги да е поставял такъв въпрос пред свой колега. Това е спорна информация", заяви Митов.

„България иска да възобнови преговорите по газопровода „Южен поток". Българските партньори активно поставят въпроса за възобновяване на преговорите по „Южен поток". Такава информация пристига в нашето министерство", заяви по-рано руският зам.-министър на енергетиката Юрий Сентюрин.

„Водим разговори за създаването на газов хъб на наша територия. Най-важното в момента е диверсификацията на газовите доставки. Всички усилия са насочени в тази посока", посочи Митов. По думите му газовият хъб може да бъде осъществен в съответствие с Третия енергиен пакет на ЕС. „Готови сме да участваме във всякакви разговори, които да доведат до създаването на такъв хъб на наша територия", каза още министър Митов.