България подкрепя създаването на общоевропейска правна рамка на борбата срещу тероризма
Секция: ПОЛИТИКА
11 Март 2016 17:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България подкрепя създаването на общоевропейска правна рамка на борбата срещу тероризма

/КРОСС/ „Подкрепяме усилията за създаването на обща правна рамка на ниво Европейски съюз, която да хармонизира националните норми в борбата в тероризма". Това заяви днес министърът на правосъдието Екатерина Захариева, която участва в заседанието на Съвета на Европейския съюз „Правосъдие и вътрешни работи" в Брюксел, съобщава пресцентърът на МП.

Тя благодари на колегите си от останалите държави-членки за интензивната работа по отношение на борбата с тероризма. „България подкрепя общия подход като доказателство на едно ползотворно сътрудничество и единна воля за въвеждането в най-скоро време на Директивата в националните законодателства. При борбата с тероризма водещо е доверието между държавите-членки на Европейския съюз", каза още Захариева. Тя допълни, че България е била по-амбициозна по отношение на законодателното предложение, в което не е включено пътуването с цел тероризъм и в границите на ЕС, като заедно с други държави изрази съжаление за това. В Българския Наказателен кодекс вече има такъв текст, който не прави разлика между пътуването в или извън ЕС, допълни още Захариева. Тя акцентира, че самообучението с цел тероризъм, следва да бъде въведено като отделно престъпление.

По отношение на втората точка, която дискутираха министрите в рамките на формат „Правосъдие" - предложението за Регламент на Съвета за създаване на Служба на Европейския прокурор, министър Захариева оцени положително напредъка по разпоредбите, отнасящи се до бюджета и финансите, отношенията с партньорите, и статута и функциите на административния директор към Европейската прокуратура. „България силно подкрепя създаването на Служба на Европейския прокурор", категорична бе Захариева. Правосъдният министър обясни, че въпросът за бюджета на Службата е свързан не само с ефективността, но с независимостта на прокуратурата, което е ключово. Министър Захариева предложи ясно да бъдат определени оперативните разходи и да бъде изяснен въпросът кога те се покриват от бюджета на ЕС и кога от националните бюджети. Според Захариева оперативните разходи, свързани с преводи и административен персонал, следва да бъдат за сметка на бюджета на ЕС. По отношение на разходите за разследване, които са за сметка на държавите-членки, възможен подход е въвеждането на определен лимит. При надхвърлянето на този лимит разходите следва да бъдат поемани от бюджета на европейската прокуратура, тогава, когато то е възложено от нея. Захариева акцентира, че дискусията за бюджета не бива да спира работата по постигане на съгласие по другите по-съществени текстове, а позицията на България е работа да продължи интензивно и бързо.