NPR: Опитният Путин не остави шансове на американското разузнаване
Секция: Коментари
12 Март 2016 11:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
NPR: Опитният Путин не остави шансове на американското разузнаване

/КРОСС/ Агентите на американското разузнаване се подготвят за работа с „трудни цели“, пише NPR, цитиран от RT. Според председателя на американския аналитичен център „Национален съвет по разузнаване“ Грегъри Тревертън, няма по-трудна „цел“ от руския президент Владимир Путин — та „дори неговите собствени съветници трудно се досещат за какво мисли той“.

Според Тревертън, руският лидер „e толкова изолиран, че вероятността да се предвидят и впоследствие да се предприемат каквито и да са изпреварващи действия заема първо място в списъка на нещата, които ме безпокоят“.

„Предпочитам да правя разлика между загадките, т.е. това, на което има някакъв отговор, който може и да не ни е известен, и тайните, зависещи от обстоятелствата. А как ще се държи Путин — това си е очевидна тайна, вероятно и за самия него“,  цитира аналитика NPR.

Тревертън съвсем не е единственият експерт, споделящ подобно мнение, се отбелязва в материала. Например, адмиралът от ВС на САЩ в оставка Джеймс Ставридис, който беше главнокомандващ силите на НАТО в Европа от 2009 до 2013 г., твърди, че Владимир Путин изключително рядко издава поведението си.

„Около него, разбира се, има група приближени съветници, но в края на краищата стратегията на Москва представлява не някаква рисунка на карта, тя се намира между ушите на Владимир Путин“, уверен е Ставридис.

Това обстоятелство значително затруднява за ЦРУ и другите разузнавателни агенции в оценката за военния и икономически потенциал на Русия и прогнозирането на по-нататъшните й стъпки в сирийския конфликт, а също и по повод напрежението около Крим и редица други проблеми, подчертава авторът.

Според Ставридис, един от основните фактори, благодарение на които Путин е недостъпен за американското разузнаване, е неговата „абсолютна власт“. По отношение на степента на контрол върху обществото с него могат да се сравняват само лидерите на Северна Корея и Куба, убеден е адмиралът.

Различните технологични разузнавателни инструменти, като например подслушване на телефонни преговори, спътникови снимки и прочие, могат само временно да проникнат през подобна завеса, но тяхното използване срещу Путин е твърде ограничено, защото „самият той е квалифициран разузнавач“, пише NPR.

Както отбелязва бившият директор на ЦРУ Джон Маклафлин, Русия винаги е притежавала мощни средства за контраразузнаване, а Путин „в този смисъл е добре подготвен“, неговите съветници също главно са бивши сътрудници на КГБ и общуват с него много внимателно. В подобна атмосфера на американските разузнавачи не им е леко, признава Маклафлин.

Според него, „да се хвърли едно око върху мислите на Путин“ все пак е възможно: трябва само да се анализират неговите действия, а също и реалностите, с които се налага да се сблъсква.