Даниел Митов: В рамките на следващите месеци можем да говорим и за срокове за влизането ни в Шенген
Секция: ПОЛИТИКА
12 Март 2016 12:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Даниел Митов: В рамките на следващите месеци можем да говорим и за срокове за влизането ни в Шенген

/КРОСС/Министърът на външните работи Даниел Митов не вижда причина България и Румъния да бъдат държани още дълго време извън Шенген. В предаването "Седмицата" на Дарик радио той каза, че въпросът е поставен отдавна и потвърди, че страната ни технически е готова за Шенген от години.

"В рамките на следващите месеци, когато се обсъждат тези въпроси и когато можем да поставим самия въпрос в европейските формати, в които се подготвя дневният ред на Съвета, когато се прецени, че констелацията от държави в рамките на ЕС е достатъчно узряла и солидна, за да се вкара точката на Европейски съвет, тогава можем да говорим и за срокове. В момента ще се въздържа, защото това са 28 държави и е трудно да се прави подобна прогноза и трябва да сме много внимателни", коментира Митов.

„Шенген няма да се разпадне, но в момента ситуацията между шенгенските държави е до известна степен напрегната", посочи министърът. „Това напрежение трябва да спадне, а то ще спадне през пресичане на миграционния поток", коментира българският дипломат номер едно.

"Европейският съюз трябва да изработи такава рамка на отношенията си с Турция, и не само, че да може да контролира солидно външните си граници и тогава вече средата за отваряне на Шенген и за България и Румъния е благоприятна", смята Митов. Той изтъкна, че всички оценяват усилията, които страната ни полага за опазване на външната граница на ЕС. М

инистърът на външните работи потвърди за писмото на премиера Бойко Борисов до Брюксел, в което страната ни поставя условия по предстоящото споразумение на ЕС и Турция. В писмото от България министърът изтъкна два важни елемента.

"Фокусът е върху така наречения балкански маршрут, който вече е обявен от Доналд Туск за затворен и договореността с Турция трябва да постигне това. Това от една страна. От друга страна, ние сме поставили две условия по въпросното писмо. Първото е, когато говорим за затварянето на маршрута през Турция, трябва да си дадем сметка, че трябва да се поеме ангажимент от Турция и да следи за недопускането на нов маршрут и тук изрично да бъдат споменати сухопътните граници между България и Турция, Турция и Гърция и Черно море. Има текст, който реферира към тази опция в принципните договорености, но той трябва да бъде засилен в последващите разговори, каза външния министър.

"България е настоявала на тази позиция и затова в самите текстове се реферира към непозволяването да бъде открит нов маршрут, а ние настояваме той да се засили", каза Митов.