Al-monitor: Само чудо би спасило Ердоган от изолация
Секция: Коментари
14 Март 2016 11:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Al-monitor: Само чудо би спасило Ердоган от изолация

/КРОСС/ Със своята външна политика турският президент Реджеп Ердоган тласна страната към изолация, от която може да я спаси само чудо, счита анализаторът Кадри Хурсел от Al-Monitor.

„В безизходни ситуации турците казват: „всичко е по волята на Аллах“. За външната политика на Ердоган може да се каже същото. И наистина, изглежда, че за да се измъкне Турция от изолацията във външната политика, ще й трябва чудо“, пише той.

Хурсел припомня, че отношенията между Русия и Турция са се усложнили след свалянето на руския самолет от турските ВВС над Сирия. Със САЩ и другите си западни съюзници Турция се намира в “дълбока криза на доверието“, след като турците започнаха да обстрелват позициите на сирийските кюрди в Сирия.

Безизходното положение на Турция се затяга и в резултат на вътрешната политика на нейния президент, счита Хурсел. В стремежа си да контролира правителството изцяло, Ердоган поставя под заплаха целостта на управляващата „Партия на справедливостта и развитието“, продължава авторът.

Освен това, известни са нарастващите разногласия в отношенията между лидера на държавата и премиера на страната Ахмет Давутоглу.

В югоизточната част на страната, населена главно с кюрди, се разиграва битката на Ердоган срещу „Работническата партия на Кюрдистан“, която по размаха си напомня хуманитарната катастрофа в съседна Сирия. При това край на кръвопролитието не се предвижда.

Дори в безизходно положение „Ердоган не демонстрира никакви признаци, че е готов да се откаже от мечтата си за президентска република, когато цялата власт конституционно ще бъде съсредоточена в ръцете му“, пише анализаторът.

За да преодолее външните и вътрешните си пречки по пътя към мечтата си, турският президент се опитва да спечели подкрепата на консерваторите-сунити. Хурсел обръща внимание на това, че Ердоган все по-често в речите си прибягва до „ислямския дневен ред“ и се опитва да убеди избирателите, че той има „божествена мисия“.

В частност, по-рано тази година турският президент в речта си пред мехтарами (селските старейшини) не отдаде голямо значение на това, в какво положение се е оказала държавата, но увери, че „помощ ще дойде отгоре“.

Хурсел не е убеден обаче, че турският президент на фона на проблемите в страната ще успее да завоюва сърцата на избирателите с помощта на ислямизма.