За 1800 деца на мигранти у нас е подадена молба за международна закрила
Секция: БЪЛГАРИЯ
14 Март 2016 17:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
За 1800 деца на мигранти у нас е подадена молба за международна закрила

/КРОСС/В България има 1800 деца на мигранти, за които е подадена молба за международна закрила, съобщи председателят на Агенцията за закрила на децата Ева Жечева пред БГНЕС.

От тях 1200 деца са регистрирани като непридружени. 1601 от децата са непълнолетни, а 215 са малолетни. Почти всички са момчета.

По закон децата до 18-годишна възраст не могат да бъдат задължавани да остават насила в бежанските центрове. Това е причината много от тях да напускат центровете и да се озовават във вътрешността на страната ни.

Само за 2015 година у страната ни 460 деца са напуснали центровете. Какво се случва с тях след това никой не знае. Има случаи, когато дете, регистрирано в България и избягало от центъра, след това е намирано в Германия, където било открило родителите си.

Съществен проблем е възможността децата да бъдат използвани от терористите. През 2015 година в София от Германия пристигат братче и сестриче - и двете на възраст между 12 и 14 години. Те пътуват с баща си към Сирия. В Германия децата са живели в изолирана и крайно религиозна обстановка, където са били обучавани еднотипно и основно в религиозни практики.

След като са били заловени за нелегално преминаване, децата са били настанени в кризисен център. Те са отказали да се хранят и да пият вода, за това наблюдаващият прокурор да разпоредил децата да бъдат прехвърлени в МВР болница. Там с помощта на преводачи, е работено с тях. След като са укрепнали, децата са върнати в Германия.

Каква е съдбата на всички деца на мигранти остава неясно дори и след като бъдат регистрирани и се положат грижи за тях, защото още с пристигането си в страната тези деца са с неустановена възраст. Освен това в повечето случаи пътуват с хора, с които нямат никаква роднинска връзка. Когато бъдат регистрирани, тези деца могат да получат настойничество от някой от групата мигранти, с които пътуват, но могат да получат настойничество и от кметовете на общините, обясни Жечева.