/КРОСС/Нищо изненадващо няма в решението на ДСБ от вчера. Но този ляв път, този "розов" курс, който лидерът им загатна с поканата към „Движение 21" и аплодисментите на леви тези, е изненадващ и несъвместим с дясната идентификация на РБ. Това каза Димитър Делчев, секретар на Парламентарната група на Реформаторския блок, пред bTB, помолен да коментира форума на ДСБ вчера, на който партията взе решение да остане в РБ.
На въпрос за решението от днес ГЕРБ да внесат нови промени в ЗУЧК, той добави, че в сега приетите промени няма забрана за къмпингуване, а глоби за къмпингуване на нерегламентирани места. Удобно е винаги да има виновен и той да е извън управляващата партия, но промените в ЗУЧК са внесени от мнозинството от депутатите от ГЕРБ и РБ в регионалната комисия. В повечето страни има регулация и у нас също трябва да има, както и разумен диалог, категоричен бе Димитър Делчев.
Попитан за антикорупционния закон, Делчев каза, че има политическа воля за приемането му и в момента е на обществено обсъждане. Законът касае министри, депутати, хора от висшите етажи на властта и не предвижда репресии, каза той по повод неподписаните сигнали, като обяви, че не само в ОЛАФ, но и в български институции като НАП, агенции и други органи се приемат такива сигнали. Защо при тях това не се счита за репресия, попита Делчев. Той обърна внимание, че водещо ще бъде дали сигналът има доказателства и отговаря на заложените в закона критерии, като всеки сигнал - и подписан, и неподписан - ще се проверява предварително. Разбирам, че депутати се притесняват, но те трябва да отговарят пред обществото за почтеността и имуществото си, категоричен бе Делчев.
По думите му, съдебната реформа върви, макар и с бавни темпове и предстои въвеждането на промениje в Конституцията в ЗСВ - за разделянето на ВСС на две, функционирането на колегиите, уреждане на дисциплинарната отговорност, явното гласуване във ВСС. Не може всеки да командирова съдия, когато и както поиска, каза Делчев, трябва да има обективни критерии. Водещите принципи за нас са прозрачност и професионална отговорност, категоричен бе той.
По въпроса за електронната идентификация секретарят на РБ подчерта, че в качеството си на член на вътрешната комисия в парламента е възразил срещу отпадането, по предложение на ГЕРБ, на чипа за електронна идентификация от личната карта, защото аргументът, че личните карти така се оскъпявали, е оборен от самото МВР. Ако не се постигне споразумение с ГЕРБ, то между първо и второ четене РБ ще внесат промени в Закона за българските лични документи, които да гарантират, че хората ще могат да гласуват с личните си карти, като това, по думите му, е и мощен инструмент против корупция и изборни измами и гарантира доспът до услугите не електронното правителство.