/КРОСС/ С общ кандидат левицата може да спечели президентските избори, но БСП търси постоянно конфронтация с нас, казва зам.-председателя на АБВ Румен Петков в интервю за "24 часа"
- Г-н Петков, на въпрос възможно ли е сътрудничество между БСП и АБВ за президентските избори, лидерът на ПЕС Сергей Станишев ви призова първо да се определите каква партия сте - лява или дясна, след като участвате в дясно управление. Как ще му отговорите?
- АБВ се е определила още при своето създаване - лява, социална и патриотична формация, и с ежедневната си политика го доказваме. Нямам спомен, без да имам претенциите да следя международните изяви на г-н Станишев, той да е отправял такъв апел към другите леви партии в Европа, които формират правителства с ЕНП. И този избирателен подход, този двоен стандарт не му прави чест. И второ, още през януари 2015 г. президентът Георги Първанов отправи апел да седнем на масата АБВ, БСП и левите формации въобще и да оформим стратегия за местните избори. Ръководството на БСП се отнесе доста унизително към това предложение и такова е поведението им и до ден днешен.
В повече от 40 общини АБВ подкрепи кметове на БСП, участвайки със свои листи за съветници, без какъвто и да е разговор с ръководството на БСП.
- Но е факт също така, че на втори тур подкрепихте на много места кметове на ГЕРБ срещу кандидати на БСП.
- Те далеч не са много. Напротив, те са несравнимо малко в сравнение с подкрепата, която сме дали за кметове на БСП на първи тур. И по този начин тенденциозно и избирателно да се хвърлят в публичното пространство неверни твърдения, не е политически коректно и издържано. И съм сигурен, че хората виждат и оценяват това.
- Защо толкова време БСП и АБВ не могат да намерят общ език и да седнат на една маса?
- Въпросът не е в АБВ, а е към БСП. И оттам чуваме всякакви най-странни обяснения - определете се, решете във властта ли сте... АБВ е предсказуем партньор и решение на проблемите вляво. АБВ има най-силния министър с най-силните политики, който реализира много сериозни и непопулярни действия в социалната, в пенсионната сфера, които дават сигурност на българските граждани за десетилетия напред.
- Като заговорихте за Калфин - преди дни той каза, че се вижда с левите министри от ЕС почти инкогнито, защото има забрана от Станишев по линия на ПЕС да се среща с тях. Така ли е наистина?
- Колегите на Калфин да го канят на среща въпреки председателя на ПЕС, е много жалко. Авторитетът на Калфин сред неговите колеги е безспорен. И този му авторитет по безспорен начин личи и в България. Той успя да реализира една тежка реформа с много непопулярни мерки, която получи изключително сериозна политическа и гражданска подкрепа. Не мисля, че имаме друг такъв пример, за съжаление, в последните 25 г., в който да се е намерило решението, подкрепено от всички заинтересовани и потърпевши. И този подход трябва да бъде приветстван. Това е политическата линия на АБВ - активен политически диалог и решения, които отговарят на обществения интерес.
- Окончателно ли са затръшнати за АБВ вратите на ПЕС, докато Станишев е президент? Какво прави АБВ в тази посока?
- Ние изпълнихме част от набелязаните цели да се утвърдим като водеща партия, реализираща социална политика. Следващото голямо предизвикателство е стратегия за решаване на демографската криза. И тогава ще дойдат ходовете за търсене на международни партньори и признания.
- Има ли бъдеще обща кандидатура БСП-АБВ за президент?
- Поведението на БСП, включително на Станишев, подсказва, че БСП търси конфронтация с АБВ.Това е видно от поведението им в парламента. Затова не съм оптимист. Въпреки че с общ кандидат левицата има всички шансове да спечели президентските избори. Но ние ще продължим с президентските дебати, с активното търсене на профила и качествата на силния президент.
- Кой е кандидатът, който може да обедини левите?
- Не мисля, че трябва в момента да идентифицираме кандидатската двойка на левицата. Имаме много силни фигури, които могат да обединят лявото и патриотичното пространство, за да се намери силна кандидатура в тази много тежка международна ситуация.
- Георги Първанов?
- Не бих могъл да говоря от името на президента, но за да съм откровен докрай, трябва да кажа, че такива предложения и настоявания има. При обиколките из страната се виждам и с представители на областни и общински ръководства на БСП и те не крият оценката си, че това би била силна кандидатура. Още повече че има два успешни мандата зад гърба си. Но същевременно много активно се обсъждат и други кандидатури, в това число и на г-н Калфин.
- Стабилно ли стои правителството в момента? Или извънредните парламентарни избори наесен са реалност?
- Не мисля, че сега е време да се говори за извънредни избори. Но от друга страна, министър-председателят не излъчва стабилност и последователност. Не е нормално да стартира процедура за избор на КЗК - комисия с повече от година изтекъл мандат, и няма нормално обяснение защо този въпрос не се решава. И министър-председателят от въздуха или от Брюксел да нареди спиране на процедурата и неизбиране на КЗК. Това не е сериозно. По този начин се унижават парламентът и парламентаризмът. После да не се чудим защо авторитетът на Народното събрание е на такова ниво.
Не може да се спира процедура само заради това, че г-н Радан обвинява, че чрез политически диалог (нещо, към което всички се стремим) е намерено решение за КЗК. Много интересно защо, когато се избираше Иван Иванов - активен функционер на ДСБ, за председател на ДКЕВР, същият г-н Радан с много по-голям ентусиазъм участваше в такъв политически диалог. Това позори него, но и с излъчването на такива сигнали - че днес взимаме решение, което утре някой ще атакува, не е добър знак за управлението, не излъчва стабилитет.
- Защо Борисов се съобразява с мнението на Кънев, след като и вчера ДСБ обявиха, че остават в РБ, но в опозиция?
- Част от РБ е в опозиция - този шизофренен акт не може да бъде обяснен от нормален човек. Не мога да се нагърбя и аз. Ако си в опозиция, изтегли си зам.-министъра в енергетиката, съветниците във Външно министерство, изтегли всичките си представители от изпълнителната власт и тогава си вей байрака, че си в опозиция. Той трябва да реши този въпрос, защото иначе ще бъде и за негова сметка, и за сметка на всички партии, които подкрепят кабинета.
- Какво имате предвид?
- Не може всички да плащаме едно безумие. Не може да имаш 13 депутати и 7 министри.
А същевременно в съдебната реформа ефективните и силни предложения правим ние - в Министерството на правосъдието сме предложили повече от 50 промени в закони от административното правораздаване. Целта е както облекчаване правораздаването за гражданите и юридическите лица, така и увеличаване работата на Върховния и на Софийския административен съд. Това са изключително важни въпроси. И фактът, че след Христо Иванов в Министерство на правосъдието нямаше нито един такъв закон, е достатъчно показателен за неспособността да се прави политика, но да се говори много и да се създават обществени очаквания. Ние сме за другото разбиране - реално правене на политика, представянето ѝ пред обществото и институциите и реализиране на съответните законодателни мерки. С удовлетворение и благодарност към министъра на правосъдието г-жа Захариева, чието уверение получих, че още следващата седмица на съвет за съдебна реформа тези предложения ще бъдат разгледани и ще имат зелена улица за Народното събрание.