/КРОСС/ На 17 март се открива изложбата "Образът на вожда", която включва композиции и портрети на комунистически лидери.
Това е първата изложба от новата дългосрочна програма на Музея за социалистическо изкуство, включваща на сюжетно-тематичен принцип изкуството от социалистическия период.
През периода съществува строга йерархия на жанровете, на върха на която са фигуралните композиции със сюжети от историята и революционните действия на комунистическата партия, социалистическото строителство, индустриализацията и труда във всичките му разновидности. Портретите на комунистическите водачи заемат главно място и гарантират на своите автори професионален престиж и политически актив.
В изкуството на тоталитарните държави образът на вожда е обект на култ, на обожествяване, което води до обезличаване.
Превърнат в схема, образът на реалната човешка личност е лишен от индивидуална психологическа характеристика.
Вождът има много превъплъщения: „теоретик и идеолог на революцията", „народен водач и трибун", „гениален военен стратег", „държавен и партиен ръководител".
В изложбата са включени фигурални композиции и портрети на комунистическите лидери Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин, Мао Дзедун, Димитър Благоев, Георги Димитров, Вълко Червенков, Тодор Живков, Леонид Брежнев и др.
Изложбата включва 70 произведения на живописта, скулптурата и политическия плакат, както и цитати от идеологическата критика през този период, каталози, списания и албуми с репродукции от 50-те до 80-те години.
Куратор на изложбата е Николай Ущавалийски - завеждащ филиала Музей на социалистическото изкуство към Националната художествена галерия.