/КРОСС/Чрез манипулации с т.нар. "меки лазери" се подобрява биохимичният състав на кръвта и се постигат трайни и добри резултати при деца с детска церебрална парализа. Целта на лечението е колкото е възможно по-голямо социализиране на тези деца. Това обяснив ефира на БНР лазертерапевтът д-р Желяз Бонев, който прилага българския патентован метод, успешно използван вече повече от 25 години.
Мекият лазер е разработка на педиатъра-алерголог доц. д-р Анна Арнаудова и представлява съчетание на достиженията на западната физика и философията на традиционната китайска медицина. Методът е бил прилаган в Транспортна болница, а след прекъсване е пренесен в частната болнична практика, разказа д-р Бонев.
По-правилно е да ги наричаме нискоинтензивни лазери. Те въздействат на клетъчно и на субклетъчно ниво и представляват единственото средство с такъв терапевтичен ефект в медицината, обясни д-р Бонев. Доц. Арнаудова казва, че лазерът е разградена слънчева светлина и представлява най-полезното от светлинния спектър, сподели д-р Бонев и очерта периметъра на приложение на мекия лазер:
Мекият лазер повлиява практически всички области от вътрешната медицина. Терапията е комплексна и обхваща целия организъм "от главата до петите". Всички хронични тежки заболявания могат да бъдат повлияни с този тип терапия, като няма никакви противопоказания.
Методът е уникален, защото действа комплексно върху организма, а не изолирано върху конкретни негови части.