Двама мъже за убиване
Секция: Коментари
15 Март 2016 11:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Двама мъже за убиване

/КРОСС/ Първичните избори в САЩ излязоха от сценария, Тръмп и Сандърс променят основните кодове в политическия дебат, а градусът на кампанията не изключва изненади.

Иво Христов, a-specto

Днес, 15 март 2016 г. е денят „Х" в битката за партийните кандидатури на републиканците и демократите в САЩ. Гласуват избирателите в Илинойс, Флорида, Северна Каролина, Мисури и Охайо. Днешният „супервторник" ще избистри фаворитите за Белия дом в двете основни партии, но едва ли ще тури край на съспенса в най-изненадващата президентска кампания в новата история на САЩ.

В лагера на демократите ще бъдат излъчени 792 делегати. Сиреч приблизително една трета от необходимите 2383-ма, за да може някой от кандидатите да спечели партийната номинация на националния конвент във Филаделфия на 25 юли. Хилъри Клинтън вече си подсигури 1231 мандата, срещу 576 за опонента й Бърни Сандърс.

Избирателите на републиканците днес избират 367 делегата. При тях за спечелването на партийната номинация са необходими 1237 мандата на националния конвент в Кливланд. Към момента в битката води строителният магнат Доналд Тръмп с 460 мандата, следван от двама сенатори: тексасецът Тед Круз с 370 и представителят на Флорида Марко Рубио със 163.

Но това е само сухата аритметика. Първичните избори 2016 излязоха от сценария и въпросът вече не опира само до личностите. Двамата смутители, Тръмп и Сандърс, създават дългосрочен проблем, рушейки основните идейни и поведенчески кодове на американския политически дебат.

Отначало Доналд Тръмп бе възприеман като ексцентричен самозванец. Днес републиканският истаблишмънт се мобилизира в опит да спре неумолимия възход на милиардера. Уви, съперниците му за партийната кандидатура са лишени от харизма. Единият, Марко Рубио, днес ще разчита на победа в своята Флорида, за да остане в надпреварата. Междувременно кампанията на Тръмп от увеселително турне се превърна в политическо торнадо, което опустошава американския политически пейзаж. Най-напред като разрушава отвътре Републиканската партия, един от двата стълба на партийната система на САЩ. Паралелно с това посланията на Тръмп нагнетиха напрежението в междурасовия и политическия дебат и предизвикаха нехарактерни за Америка изблици на насилие между поддръжници и протестиращи, които навяват спомени за далечната 1968 г., завършила с убийството на Робърт Кенеди. Републиканците с отчаяние наблюдават как перспективата да влязат в Белия дом се отдалечава за още 4 години, след двата мандата на Обама. Нещо повече, Тръмп заявява готовност да участва в изборите, дори ако не спечели партийната подкрепа, което би лишило републиканците дори от теоретичен шанс за победа.

В лагера на демократите „мъжът за убиване" е Бърни Сандърс. Сенаторът от Върмонт води неравна битка с кандидатката на истаблишмънта Хилъри Клинтън. По брой избрани делегати за националния конвент във Филаделфия към момента резултатът е оспорван: 766 за Клинтън срещу 551 за Сандърс. Но правилата на демократите делегират служебно на форума така наречените „суперделегати" (сенатори, губернатори и партийни авторитети), 90% от които подкрепят Хилъри Клинтън. Въпреки очертаващата се „служебна победа", сенатор Сандърс промени климата на кампанията, инжектирайки в нея радикална критика на социалната поляризация и казино-капитализма на „Уолстрийт". Разпространението на неговите послания сред младите американци минира дългосрочно комфорта на привилигирования 1%.

В последните дни Доналд Тръмп обвини поддръжниците на „нашия приятел, комуниста Сандърс", че стоят в основата на многобройните провокации на неговите митинги. Сандърс от своя страна отвърна, че е „позорно да се поощрява насилието", след като Тръмп от трибуната обеща да поеме съдебните разходи на свой симпатизант, налетял на бой на един от опонентите. В резултат „двамата мъже да убиване" влязоха в диалог през главата на казионните кандидати, с което дебатът заприлича на волтова дъга между полюсите в кампанията. Високото напрежение в нея рискува да поднесе изненади, извън традиционните сценарии.