Българските тийнейджъри 4-ти по пиене от 42 страни
Секция: БЪЛГАРИЯ
15 Март 2016 13:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българските тийнейджъри 4-ти по пиене от 42 страни

/КРОСС/ България е на челни позиции в класация на Световната здравна организация (СЗО) за редовна употреба на алкохол сред подрастващите, съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.

Между 13 и 20% от 13-годишните момичета и момчета у нас признават, че консумират алкохол най-малко веднъж седмично. България е четвърта по брой на тийнейджърите, които са се напивали най-малко два пъти в живота си.

Номер едно в класацията е Дания с 40% от подрастващите, които поне два пъти са били пияни. Следват Унгария и Литва, а в топ пет влиза и Шотландия. Въпреки това броят на тийнейджърите, които са опитвали алкохол и цигари преди 14-годишна възраст като цяло е намалял, особено сред момичетата, показва изследване на СЗО.

От 2010 г. до 2014 г., процентът на 15-годишни момчета в Европа, Канада и Израел, които признават, че са запалили първата си цигара на 13 г. намалява от 26% на 22% при момчетата и от 22 на 13%.

Употреба на алкохол сред младите тийнейджъри в 42 страни в изследването също показва понижение с около 10%. "Здравното поведения заедно със социалните навици и нагласи, придобити във второто десетилетие от живота на младия човек, може да се отрази върху тях в зряла възраст и да повлияе на целия им живот", каза Сузана Якаб, регионален директор на СЗО за Европа.

Изготвян на всеки четири години, докладът проучва рисковото поведение и навиците на младежите между 11 и 15 години. Гренландия, Литва, Естония, Латвия и Чехия заемат челните позиции в списъка на младите пушачи през 2014 г., които вече са употребявали алкохол и цигари на 13 години.

Страните, където това се случва най-рядко са Исландия, Албания, Канада, Норвегия и Испания.

В Европа 16% от всички смъртни случаи при възрастни над 30 г., се дължат на тютюна, най-високият процент от всички региони, изследвани от СЗО. Най-затлъстелите юноши живеят в Румъния, Албания, Хърватия, Гърция и Италия, а най-малко в Норвегия, Исландия, Ирландия, Холандия и Испания.

На 11-годишна възраст 25% от момчетата са затлъстели или с наднормено тегло. Това е характерно в ? от изследваните страни. Цифрата пада на половина при 13-годишните и с около четвърт при 15-годишните. България също попада в класацията за най-закръглените тийнейджъри, заедно с Гърция и Канада.

Оказва се, че момчетата са по-пухкави във всички изследвани страни, въпреки че момичетата по-често се възприемат като дебели. До 15-годишна възраст повече от 50 на сто от момичетата в 14 държави са заявили, че трябва да отслабнат. Тук водеща е Полша с 61% от тийнейджърките, които искат да стопят килограми.