Над 25 групи организации на производители са одобрени от МЗХ през последните няколко месеца
Секция: ИКОНОМИКА
15 Март 2016 16:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Над 25 групи организации на производители са одобрени от МЗХ през последните няколко месеца

/КРОСС/ Над 25 групи организации на производители са одобрени от МЗХ през последните няколко месеца. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев по време на дискусия „Конкурентоспособно ли е българското земеделие". Той допълни, че към момента средният брой за получаване на одобрение е между едно и две заявления на седмица. „Трябва да се върви в посока към окрупняване и прегрупиране на организациите на производителите, защото малкият производител е най-слабото и уязвимо звено по цялата верига производство - консумация", категоричен бе заместник-министър Грудев.

По думите му, по-високата конкурентоспособност на производителите е заложена в развитието на българското земеделие до 2020 г. „Родното земеделие е в синхрон с Общата селскостопанска политика. То претърпя сериозна промяна след реалното си членство в Европейския съюз" , уточни Васил Грудев. Той поясни, че приоритетните сектори, заложени в политиката за подпомагане до 2020 г., са зеленчукопроизводство, овощарство, животновъдство и биологично земеделие. „Това са секторите, които се нуждаят от по-сериозни вложения, които да допринесат за нарастване на тяхната конкурентоспособност", уточни заместник-министърът. Според него, трябва да се търси пазарният потенциал на тези сектори, за да може да има възвращаемост.
„Един млрд. евро е отделен за развитие на селските райони, защото ние трябва да се грижим отговорно за социална и демографска функция, както и за качеството на живот, който се характеризира с развитието на земеделието", каза още Грудев.
Той добави, че прилагането на почти всички мерки, заложени в Програмата за развитие на селските райони дават възможност за реакция при динамична ситуация на пазара. „Именно това е целта и на МЗХ , нашите производители да реагират по-бързо и адекватно чрез определени финансирания, които Програмата предоставя", допълни заместник-министърът.