М. Кунева поиска включване на българо-турската граница в споразумението между ЕС и Анкара за миграцията
Секция: ПОЛИТИКА
15 Март 2016 17:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
М. Кунева поиска включване на българо-турската граница в споразумението между ЕС и Анкара за миграцията

/КРОСС/ Държавите от ЕС да отчетат необходимостта от защита и включване на българските морски и сухопътни граници с Турция в споразумението между ЕС и Анкара, което ще бъде финализирано на предстоящия Европейския съвет. За това призова вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева при участието си в Съвет „Общи въпроси" в Брюксел, който подготвя Срещата на върха на държавните и правителствени ръководители на ЕС, насрочена за 17 и 18 март. 

Вицепремиерът Кунева цитира писмото на министър-председателя Бойко Борисов до председателя на Европейския съвет Доналд Туск. „Очакваме сухопътните граници на Турция с държавите-членки на ЕС - България и Гърция, както и всички морски граници между Турция и ЕС, включително морската граница между България и Турция в Черно море, спешно да станат част от преговорите и споразумението с Турция за справяне с въпросите на миграцията. Очакваме в документа, който ще бъде договорен с турската страна, да бъде включена ясна формулировка за турските сухопътни граници с държавите-членки на ЕС - България и Гърция, и всички морски граници между Турция и ЕС", заяви Кунева.

Вицепремиерът посочи, че трябва да се ускори работата по решаване на хуманитарните въпроси, от една страна, както и да се изготвят нови стандарти за защита на външните граници на ЕС. Пред журналисти в Брюксел тя посочи, че Европа не е достатъчно бърза. „Необходимо ни е повече чувство за спешност", категорична беше Кунева.

Тя посочи, че решението на страните-членки да отложат българското членство в Шенген в момента поставя страната ни в неизгодна позиция, защото не всички външни граници на ЕС са шенгенски, какъвто е случаят с българската. Кунева изрази очакване въпросът с Шенген да бъде решен до края на годината. България е изразила достатъчно отчетливо през последните дни своята позиция и тя е в полза и на страната, и на ЕС, посочи Кунева.

Докладите за България и Румъния за Механизма по сътрудничество и оценка са приети днес от Съвета „Общи въпроси" по същия начин, по който се приемат всяка година, каза още тя. Има още какво да се свърши по отношение на Механизма и българското правителство е ясно решено да приключи реформите, подчерта вицепремиерът. Тя беше категорична, че са необходими усилията и на всички останали власти и институции. „Ние знаем какво трябва да направим. Въпрос на воля не само на правителството е да го свършим", заяви Меглена Кунева.