/КРОСС/ ЕС работи по условията на България и Кипър за скючването на миграционно споразумение с Турция. Ротационният председател на Съвета на ЕС Холандия обяви умерен оптимизъм за постигането на сделка за спиране на миграционните потоци. Това стана след министерско заседание в Брюксел, което подготви европейската позиция преди срещата на върха на лидерите с турския премиер Ахмед Давутоглу в четвъртък и петък.
Оформя се консенсус по поставените турски условия, стана ясно от холандския външен министър Берт Кундерс. Ротационният председател намекна, че пакетната сделка за спиране миграционния поток през границите може да засегне и въпроса за обединяването на остров Кипър: Намирам конструктивен подход във всички страни-членки, без изключение, за постигането на добро споразумение в края на седмицата.
Република Кипър отказва да махне ветото си по отварянето на нови пет преговорни глави за членство на Турция, заради замразения от години въпрос относно окупираната северна турскоговоряща част на острова, чието правителство не е признато от ЕС. На посещение в Никозия днес водещият преговорите Доналд Туск заяви: Кипър е също толкова важен, колкото Германия, Франция, Холандия или всяка друга членка. Нека използваме тази възможност за споразумение, изгодно за всички. Остава да решим и въпроса с възможните алтернативни пътища от Турция към други страни от съюза като България.
Трябва да защитим интересите на всички членки и конкретно на България, заяви заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс: Напълно разбирам притесненията на българското правителство и премиера - когато се затварят граници и се разбиват трафикантски канали, да се има предвид, че хората могат да тръгнат през Черно море или по суша.
На въпрос дали България е получила уверения, че условието й ще бъде включено в сделката, вицепремиерът Меглена Кунева отговори: Споразумението с Анкара изисква съгласието на всички 28 лидери на съюза.