/КРОСС/ Българските евродепутати от Делегацията на социалистите и демократите в Европейския парламент, съвместно с българските им колеги от групите на ЕНП и АЛДЕ, организират конференция, посветена на Механизма за проверка и сътрудничество, наложен върху България и Румъния като условие за приемането им в Европейския съюз през 2007 година.
Конференцията „Механизъм за сътрудничество и проверка - функциониране, ефект и препоръки" ще се състои утре, 16 март 2016 г. в Европейския парламент в Брюксел, зала JAN 6Q1 от 15 до 17 часа.
Евродепутатите са поканили за участие представители на българските съдебнa и изпълнителна власти, сред които зам.-министърът на правосъдието Красимира Филипова; главния прокурор Сотир Цацаров, председателя на Върховния апелативен съд Георги Колев и главния инспектор на Инспектората на Висшия съдебен съвет Теодора Точкова. Поканени да споделят своите виждания за бъдещето на Механизма са и зам.-генералният секретар на Европейската комисия Параскеви Мишу и евродепутати от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи.
Конкретен повод за дискусията ще бъде включването на точка за разглеждане на Механизма за България и Румъния в дневния ред на ресорната парламентарна комисия. По-рано днес Съветът на Европейския съюз също разгледа въпроса на своето заседание по общи въпроси и одобри своите препоръки към София и Букурещ.
Вече десет години страната ни е обект на наблюдение в областта борба против организираната престъпност, корупцията и прането на пари. Българските евродепутати в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП инициираха конференцията, за да обсъдят възможности за подобряване на Механизма в контекста на новите правни промени, настъпили в Европейския съюз след приемането ни през 2007 година.
„Уверена съм, че конференцията ще бъде от интерес не само за медиите, но и за юристите и всички онези, които се занимават със защита върховенството на закона. Механизмът сам по себе си не би бил проблем, ако в него ясно се казва какво точно трябва да се направи и в какви времеви порядък. Всичко останало създава почва за спекулации и междупартийни интриги, от което няма никаква полза за българските и останалите европейски граждани", заяви в навечерието на конференцията Илияна Йотова. Тя е лидер на Делегацията на българските социалисти в ЕП и зам.-председател на ресорната парламентарна комисия, която ще разгледа въпроса. Според нея, не трябва да се допуска Механизмът да бъде инструмент за популисти във вътрешнополитическия живот в България или за евроскептици в отделни национални столици, които използват неговото наличие, за да държат страната ни извън Шенген. „Сами виждате, че това има особено пагубен ефект върху общоевропейските решения за справяне с бежанската криза, тъй като в кризисна ситуация ние оставаме незащитени. Решението за мандат на новата общоевропейска агенция за охрана на външните граници на ЕС, простираща се само до Шенгенското пространство, е поредното доказателство за това", коментира още Илияна Йотова.