Парламентът ще обсъди разделянето на Висшия съдебен съвет
Секция: ПОЛИТИКА
16 Март 2016 07:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Парламентът ще обсъди разделянето на Висшия съдебен съвет

/КРОСС/ На днешното си пленарно заседание, Народното събрание ще разгледа на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт. Това сочи програмата за работа на парламента, съобщава Агенция „Фокус".

Предвидените в законопроекта промени са съобразени с приетите от Народното събрание промени в Конституцията и изпълняват основните мерки, предвидени и в Актуализираната стратегия за продължаване на съдебната реформа, приета от Министерския съвет през декември 2014 г. и одобрена от Народното събрание през януари 2015 година. Законопроектът е съобразен с препоръките и стандартите на Съвета на Европа и Европейския съюз по отношение на организацията на съдебната власт и независимостта на съда. Предлаганите промени включват разделяне на Висшия съдебен съвет на две колегии - колегия на съдии и колегия на прокурори и следователи, които са избрани от съответните квоти на съдебната власт. Всяка от колегиите на Съвета ще приема самостоятелни решения само по въпроси от нейната компетентност. Промените в закона предвиждат и правила за избора на членове на Съвета от Народното събрание, както и прекият избор на членове от общите събрания на съдиите, на прокурорите и на следователите. В Преходните и заключителните разпоредби на законопроекта е предвидена възможността прекият избор на членове на Висшия съдебен съвет от съдиите, прокурорите и следователите да се проведе и чрез електронно дистанционно гласуване, в случай че преди избора Съвета внедри система, която да гарантира тайната на вота и свободното волеизявление. Електронното гласуване няма да отменя възможността за гласуване с хартиени бюлетини.

Народното събрание ще обсъди на първо четене и три законопроекта за промени в Закона за нормативните актове. Първият е с вносител Министерски съвет и цели въвеждането на института на оценка на въздействие в нормотворческия процес като инструмент за усъвършенстване на изготвянето, съгласуването и приемането на нормативни актове. Вторият законопроект, внесен от народните представители Петър Славов и Мартин Димитров, предвижда при извършване на промени в действащ нормативен акт, в Държавен вестник да се изписва и пълният текст на изменените разпоредби. Предложението е обосновано от вносителите със затрудненията, свързани с проследяване на съдържанието на отделните разпоредби през отделните периоди от време, предвид техните многократни промени. Третият е внесен от народния представител Стефан Кенов и предвижда промяна в разпоредбата на чл. 9, ал. 1 от Закона за нормативните актове, която установява изискване разпоредбите в законите да се формулират на общоупотребимия български език. Предлага се разпоредбите да се формулират не на общоупотребимия, а на книжовния български език. Предложението е обосновано от вносителя с различието в значението, което имат словосъчетанията „общоупотребим български език" и „книжовен български език".

В рамките на заседанието си, депутатите се очаква да приемат и Проект на Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз, наред с пленарното заседание, в парламента ще заседават и отделните комисии.