Stratfor за дружбата между Анкара и Киев: Едва ли ще е задълго
Секция: СВЯТ
16 Март 2016 13:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Stratfor за дружбата между Анкара и Киев: Едва ли ще е задълго

/КРОСС/ Централна тема на преговорите по време на посещението на украинския президент Порошенко в Турция беше сътрудничеството между двете страни в отбранителната сфера. При това съюзът между Киев и Анкара изглежда доста странен, понеже двете страни са малко свързани в политическата и културната сфери, обединява ги само общият им опонент — Москва. Даденият алианс обаче на практика няма шансове за дълго съществуване, считат анализаторите от американския изследователски център Stratfor, предаде РИА Новости.

От тяхна гледна точка споразуменията за сътрудничество в отбранителната сфера, постигнати на преговорите между Порошенко и Ердоган, състояли се на 8-9 март, са били „пряко обръщение към Русия“.

Увеличаването на руските военноморски сили в Черно море не устройва Турция, която контролира проливите Босфор и Дарданелите. Особено тревожна за Анкара стана темата за военен сблъсък с Русия след свалянето от турските ВВС на руския самолет Су-24 в небето над Сирия, в резултат на което отношенията между двете страни се изостриха, пише Stratfor.

Освен това, продължават анализаторите, Турция е обезпокоена от успехите на руската авиация в Сирия, тъй като участието на Русия в сирийския конфликт позволи на армията на президента Башар Асад да извърши успешно настъпление и да съдейства за повишаване на статуса на Отряда за народна самоотбрана на кюрдите (YPG) в Сирия.

Интересът на Киев към военно сътрудничество с Анкара, според авторите, се крие в това, че украинските власти така и не признаха резултатите от референдума през 2014 година, според резултатите от който Крим се присъедини към Русия. Освен това, киевските власти обвиняват Русия в подкрепа на опълченците в Донбас, макар Москва многократно да е заявявала, че не се явява страна в конфликта.

 „Всяко украинско-турско сътрудничество вероятно ще бъде ограничено, понеже и двете страни са съсредоточени върху своите собствени конфликти. Тези държави се различават както географски, така и тактически. Киев и Анкара в момента се противопоставят на Москва, което ги подтиква към съюз помежду им“, обобщават анализаторите, подчертавайки, че подобно обединение ще има временен характер.