Парламентът прие Закона за съдебната власт
Секция: ПОЛИТИКА
16 Март 2016 12:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Парламентът прие Закона за съдебната власт

/КРОСС/ Със 118 гласа „за", 19 „против" и един „въздържал се" Народното събрание прие на първо четене Закона за съдебната власт. Срещу закона гласуваха БСП и ДСБ.

„Благодаря на всички, които подкрепиха проекта. Разбирам защо дебатът е доста бурен, но да не въвеждаме хората в заблуждение. Осигурява се максимално широко участие в избора на магистрати, включително онлайн възможност за изслушване от всеки гражданин", каза правосъдният министър Екатерина Захриева.

Промените са съобразени с последните изменения в Конституцията. Въвежда се пряк избор на членове на ВСС от магистратската квота, а решенията за назначаване, повишаване и освобождаване на магистрати, ще се вземат самостоятелно от отделните колегии при условия на явен вот и без „въздържал се". Ограничава се възможността за влияние от страна на парламентарно представените политически партии върху кадровите решения и вот на колегията на съдиите и колегията на прокурорите и следователите във ВСС, чрез въвеждане на квалифицирано мнозинство от осем гласа за съдийската и шест за прокурорската колегия.

Министърът на правосъдието Екатерина Захариева каза, че подкрепата на законопроекта ще бъде знак към българското общество за наличието на широка политическа подкрепа за реформа в съдебната система:

Предвиденото квалифицирано мнозинство в двете колегии, при всички кадрови решения, не само при назначенията, но и при дисциплинарните производства, е гаранция, която искаше от нас и Венецианската комисия, че само парламентарната квота няма да може сама да взема кадровите решения. По този начин ще се постигне и висока вярност и представителност на хората, които ще бъдат повишавани и назначавани в съдебната система.

Министърът на правосъдието каза, че предлаганият законопроект е изработен с участието на всички заинтересовани страни и съгласно правилата на Съвета за съдебната реформа, а в работните групи са били поканени представители от всички политически партии.

Второто четене на закона ще е още следващата седмица. Така той ще бъде окончателно приет в срок - до 22 март, разясни Захариева в кулоарите на парламента.