Конференция "Механизмът за сътрудничество и проверка - функциониране, ефект, препоръки"
Секция: ПОЛИТИКА
16 Март 2016 14:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Конференция "Механизмът за сътрудничество и проверка - функциониране, ефект, препоръки"

/КРОСС/Българските евродепутати от различни парламентарни групи се обединяват в искане за дълбока реформа на Механизма за проверка и сътрудничество, чието прилагане бе едно от условията за приемането на България и Румъния в ЕС и които се публикуват редовно от Европейската комисия от 2007 г. насам.

В края на януари 2016 г. Европейската комисия публикува поредния си доклад за напредъка на България в борбата срещу организираната престъпност, корупцията и прането на пари. Вчера Съветът на Европейския съюз разгледа формално въпроса на свое заседание. "Затова българските евродепутати в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП смятаме, че ще бъде в интерес на страната ни да инициираме този дебат", заяви Илияна Йотова - зам.-председател на ресорната парламентарна комисия и ръководител на Делегацията на българските социалисти в ЕП.

Г-жа Йотова заедно с колегите и Мария Габриел и Емил Радев от групата на ЕНП и г-жа Филиз Хюсменова от групата на АЛДЕ организират конференцията под надслов "Механизмът за сътрудничество и проверка - функциониране, ефект, препоръки". Събитието ще се проведе в Брюксел от 16:00 до 18:00 часа (софийско време) в Европейския парламент, часове след като ресорната парламентарна комисия също обсъди докладите за България и Румъния на свое редовно заседание.

На конференцията ще присъстват представители на Европейската комисия, пряко ангажирани с изготвянето на докладите по Механизма. От българска страна поканени за участие са зам.-министърът на външните работи на Република България г-н Румен Александров, зам.-министърът на правосъдието на Република България г-жа Красимира Филипова, Главният прокурор на Република България г-н Сотир Цацаров, Председателят на Върховния административен съд г-н Георги Колев и Главният инспектор в Инспектората на ВСС г-жа Теодора Точкова.

"Докладите на ЕК трябва да съдържат конкретни стъпки, а не само общи и повтарящи се констатации. Това ще бъде от доста по-голям интерес за България, който ще води до практически резултати, а не просто до неспирна кореспонденция между София и Брюксел", заяви преди конференцията Илияна Йотова. "Вярвам, че в дух на сътрудничество можем да постигнем повече, отколкото просто ако си разменяме писма. Това е от особено значение за България, защото напълно неоснователно държат страната ни извън Шенген, използвайки Механизма като претекст", коментира още Илияна Йотова.