Брюксел натисна страните от ЕС спешно да започнат да приемат бежанци по квотната схема
Секция: СВЯТ
16 Март 2016 18:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Брюксел натисна страните от ЕС спешно да започнат да приемат бежанци по квотната схема

/КРОСС/Европейската комисия натисна държавите членки да спешно да започнат да изпълняват поетите ангажименти за приемане на определените им квоти бежанци.

Комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос припомня, че държавите - членки на ЕС, са поели правен ангажимент за преместване на 160 000 души, очевидно нуждаещи се от международна закрила - ангажимент, потвърден няколко пъти.

Изтъква се, че към 15 март едва 937 кандидати за убежище са преместени от Гърция и Италия, като темпът на трансферите е незадоволителен.

ЕК заявява, че липсата на политическа воля от страна на държавите членки е бил най-важният фактор за забавянето на процеса.

Брюксел подчертава, че спешно са необходими решителни действия за преместване от държавите членки, за да се ускори темпото. Понастоящем общият брой хора, готови да бъдат преместени, надхвърля ангажиментите, поети от държавите членки.

За да се изпълнят определените досега задължения по схемата за преместване, трябва да се преместват най-малко по около 5 600 лица на месец, което предполага процедурата да трае най-много две седмици. Въз основа на тази оценка Комисията призовава да бъдат осъществени минимум 6 000 премествания до публикуването на следващия месечен доклад.

Припомняме, временната схема за спешно преместване е създадена с две решения на Съвета през септември 2015 г., в която държавите членки поеха ангажимент до септември 2017 г. да преместят 160 000 лица от Италия и Гърция (и ако е уместно, от други държави членки).

На 8 юни 2015 г. Комисията прие предложение за европейска схема за презаселване, която беше последвана от споразумение между държавите членки от 20 юли да презаселят 22 504 души, които очевидно се нуждаят от международна закрила, в съответствие с данните, изнесени от Върховния комисар на ООН за бежанците (ВКБООН).