/КРОСС/ България и Турция са готови да купуват газ от други страни в Европа с транзит през Украйна преговорите по този повод със Словакия ще започнат в началото на април, заяви ръководителят на „Укртрансгаз" Игор Прокопив, предаде РИА Новости.
„Българите и турците са готови да купуват газ от Европа през територията на Украйна и в момента за това текат сериозни преговори. В началото на април ще проведем преговори със словаците, за да заработи маршрутът Словакия-Украйна-Молдова-Румъния-България-Турция с възможността да се съхранява газ на територията на Украйна, който ще бъде купен в Европа“, заяви Прокопив по време на пресконференция.
Доставките на газ в Украйна се извършват по реверс, включително и виртуален. За януари-февруари 2016 г., по данни на „Укртрансгаз" страната е внесла по европейския маршрут 2,1 млрд. куб. м газ. Киев продължава да купува транзитен газ от ЕС, уверявайки, че цената му е по-ниска от тази на Русия.
По-рано България и Русия разработваха план за строителство на газопровода „Южен поток“ по дъното на Черно море. През декември 2014 г. заради неконструктивната позиция на ЕС Москва обяви отказа си от сътрудничество с България в полза на Турция, припомня РИА „Новости". Европейският съюз се обяви срещу строителството на газопровода, тъй като според третия енергиен пакет, на производителите на газ е забранено да притежават магистрални тръбопроводи в ЕС. Русия на свой ред обърна внимание на това, че статутът на подписаните за газопровода междуправителствени споразумения е по-висок от този на енергийния пакет и освен това те са били сключени преди приемането му.
След усложняването на отношенията с Анкара заради сваления на сирийско-турската граница Су-24, Кремъл заяви, че не може да продължи реализацията на „Южен поток".
Миналата седмица руският зам.-министър на енергетиката Юрий Сентюрин съобщи, че българската страна възнамерява да възобнови преговорите за газопровода.
„Водени са такива разговори преди няколко месеца в Румъния", потвърди пред Mediapool Георги Гегов, директор на българския газов оператор „Българтрансгаз". По думите му те обаче са били принципни и перспективата е по-скоро средно- към дългосрочна, тъй като в момента нашата газова мрежа няма необходимия капацитет, който е запълнен от доставките на руската „Газпром". С развитието на газовите връзки със съседните държави в следващите години е възможно страната ни да внася за собствени нужди газ от Европа през Украйна, както и да транспортира суровина през своя територия по предлагания от Киев маршрут до Европа, допълни той. Според Гегов инициативата на „Укртрансгаз" е в контекста на опитите на компанията да намали зависимостта си от транзита на руския газ.