/КРОСС/Съдебната реформа е ключова за подобряване на инвестиционният климат в България, защото когато всяко търговско дружество прави проучване дали да стъпи на българския пазар, то се интересува не само от данъчната политика, цената на труда и консумативи, но и дали има добре работеща съдебна система и администрацията.
Това заяви министърът на правосъдието Екатерина Захариева по време на конференция "Съдебна реформа и какво да очакваме от нея", организирана от Белгия-България-Люксембург Бизнес Клуб и Британско-българската бизнес асоциация, на който е присъствала и посланикът на Белгия у нас Аник ван Калстър.
По думите на правосъдния министър инвестиционният климат в страната е изключително важен както за обществото и българския бизнес, така и за европейските ни партньори. Ако има повече инвестиции и бизнесът се развива добре, то и качеството на живот на хората ще се подобри. Затова основната цел на съдебната реформа е справедливо и бързо правосъдие, което ще доведе до връщане на доверието на гражданите и бизнеса.
"Справедлив процес и независимост на съдебната система ще се постигне с новите разпоредби за пряк избор на членове на Висшия съдебен съвет /ВСС/ от магистратската квота при широка представителност и ясни условия. Решенията за назначаване, повишаване и освобождаване на магистрати ще се вземат самостоятелно от двете отделни колегии на ВСС при условията на явен вот и без възможност за гласуване "въздържал се".
Това е пряко свързано с прозрачността, за която обществото не спира да говори. Подборът и кариерното израстване на качествени магистрати с високи професионални и морални качества сме гарантирали с въвеждането на постоянни комисии по атестиране и конкурси", е заявила Захариева.
Днес стана ясно още, че Захариева ще обжалва отказа на Висшия съдебен съвет (ВСС) да наложи дисциплинарно наказание на Богдана Желявска в предвидения от закона седем дневен срок.
В Министерството на правосъдието е постъпило официалното уведомление от ВСС за взетото решение на 10 март т.г., с което Съветът отказа да наложи наказание на бившия заместник-председател на Софийския градски съд Богдана Желявска. То бе образувано през февруари 2015 година за допуснато дисциплинарно нарушение по чл. 307, ал. 4, т. 3, т. 4 и т. 5 от Закона за съдебната власт.