/КРОСС/ Болести като Алцхаймер и Паркинсон ще може да бъдат лекувани с помощта на изкуствено създадени в лаборатория невронни мрежи, пише технологичното издание Wired.
Екип от университета Rutgers в Ню Йорк публикува своето изследване по темата в специализирания журнал Nature Communications. Учените са инжектирали успешно изкуствено създадени невронни мрежи в увредени мозъчни тъкани на мишки. Усъвършенстване на този процес може да помогне при лекуването на болестите, като сега постигнатото е „обещаващо платформа", по думите на авторите.
Те наричат процеса „изграждане на триизмерно скеле" и той има няколко етапа. Най-напред невроните биват създавани в лаборатория. За целта стволови клетки биват третирани с протеини. Получените неврони растат в рамките на микроскопично „скеле" от полимерни тъкани, а вече готовата мрежа бива инжектирана в повредените мозъци на мишките.
Изследователите са установили, че тези мрежи имат около 40% по-голям шанс да оцелеят, отколкото отделните неврони. „Това е обещаваща нова платформа, която може да превърне трансплантацията на неврони в работещо лечение за много болести, които водят до дегенерация на нервната система", пишат от екипа.