Ат. Мерджанов: Не може да има дискриминация при достъпа до телефон 112
Секция: ПОЛИТИКА
23 Март 2016 10:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ат. Мерджанов: Не може да има дискриминация при достъпа до телефон 112

/КРОСС/ ПГ на „БСП лява България" предложи за пореден път да бъде включен в дневния ред на Народното събрание ЗИД на Закона националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112. Въпреки липсата на подкрепа от страна на голяма част от мнозинството при гласуването в зала, законът бе приет за влизане в дневния ред на парламента. „Свидетели сме на поредното дискриминационно отношение към хората с говорни и слухови увреждания. Трябва да се вземат нужните мерки, така, че и те да имат достъп до телефон 112", заяви зам.-председателят на ПГ на „БСП лява България" и говорител на партията Атанас Мерджанов от парламентарната трибуна. Той припомни че 41-то и 42-то НС е приело подобен законопроект на първо четене, но въпреки това представителите на изпълнителната власт протакат достатъчно дълго, за да не се приемат необходимите разпоредби. По думите му текстът на закона е ясен, а именно: да се осигурят условия за достъп до националната система за спешни повиквания на хората със слухови и говорни увреждания.

Мерджанов припомни, че когато на 11 декември 2015 г. левицата внесе този проектозакон, тя получи подкрепа от всички парламентарни групи и е имало нарочно изявление на министъра на вътрешните работи с декларирана готовност за приемане на промените. „Въпреки това, след поискано становище от Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, вече три месеца Министерство на вътрешните работи отказва да предостави становище. Ако продължим да чакаме, ще бъдем свидетели на това продължаващо поведение на държавната администрация, което спъва и не се опитва да реши по модерен начин този толкова належащ и хуманен проблем за тези хора", категоричен бе говорителят на БСП.

Мерджанов подчерта, че при разговори с експерти и специалисти от Министерство на финансите и от техническите служби е станало ясно, че средствата, нужни за осъществяването на подобен вид дейност, не са повече от 150 хил. лева.

„100 хиляди души със увреден слух и нарушения на говорните възможности очакват нашето решение", заяви народният представител от ПГ на левицата Георги Гьоков. Той изрази недоумението си защо НС не приема това предложение, като то би трябвало да бъде консенсусно и да бъде прието от всички народни представители. „Ако то не бъде прието и не се направи нужната поправка в закона за 112, голяма част от гражданите остават неравнопоставени в България", заяви депутатът от левицата.

Гьоков подчерта, че на теория всички имат право на равен достъп до телефон 112, но на практика - една голяма част от хората са лишени от тази възможност. Той обясни, че в законопроекта на левицата се оставя възможност на МВР да вземе най-доброто решение как технологично да бъде направена връзката между хората с говорни и слухови нарушения и телефон 112.