Да спрем ли с преминаването към лятно часово време?
Секция: Анализи
23 Март 2016 11:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Да спрем ли с преминаването към лятно часово време?

/КРОСС/ В 3:00 часа сутринта на 27 март 2016 г., неделя, ще преместим часовниците си 1 час напред и ще спим с 1 час по-малко. Така вече от години преминаваме към лятното часово време, въведено у нас през далечната 1979 година.

Идеята за промяна на времето с един час за пръв път се въвежда на практика от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Скоро след това Великобритания последва примера, като в началото въвежда лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г.

Икономическият ефект от смяната на часово време е недоказан, но вредите за хората са многобройни.

Учени твърдят, че преминаването към лятно часово време увеличава риска от инфаркт, а връщането към нормалното за съответната географска ширина време намалява този риск. Въпреки това обаче повечето държави са приели този вариант от години. 

По-чувствителни към смяната на времето са децата, възрастните хора и хората с хронични заболявания.

По данни на Световната здравна организация смяната с лятното часово време предизвиква безсъние при 40 и 45 на сто от хората в Европа, включително и в България. Промяната на часовото време има пряка връзка с епифизата, като отделянето на мелатонин, който способства за съня, значително намалява. Хората се чувстват непълноценни, неудовлетворени от това, което правят и това често води до депресивни състояния.

Кога правителството ще отмени решението на Министерски съвет от 1997 г. за въвеждане на лятното часово време? - Този въпрос е задал независимият депутат Велизар Енчев към вицепремиера и министъра на образованието Меглена Кунева.

Енчев е внесъл питането в деловодството на парламента и очаква отговор от Меглена Кунева.

В мотивите си той посочва, че икономическият ефект от смяната на часово време е недоказан, но вредите за хората са многобройни. Проучване на 9 европейски университета е установило, че лятното часово време има пряка връзка с много заболявания, а разходите в ЕС за справяне с проблема са в размер на 131 млрд. евро.
Спестените от потребление на електроенергия в България между 60 стотинки и 1 лев на глава от населението годишно не могат да бъдат аргумент за запазване на тази мярка.

При смяната на часовете се наблюдава увеличение на броя на нещастните случаи, трудовите злополуки и инфарктите, причинени от влошена концентрация и емоционално състояние заради нарушения биологичен ритъм.

Най-тежко се отразява смяната на часовото време на хората имащи проблеми със съня, което ги прави неработоспособни. По данни на Световната здравна организация 45 процента от европейците страдат от безсъние и сред най-честите причини за това е смяната на часовото време. Всички тези ефекти се отразяват негативно и върху икономиката поради намалената работоспособност и трудовите злополуки, пише Велизар Енчев.

В Европейския съюз отдавна тече дискусия по тази тема. На 29 ноември 2015 година в Европейския парламент се проведе дебат, по време на който всички парламентарни групи се обединиха около мнението, че смяната на времето е неадекватна мярка, която трябва да се премахне.

В Япония, Китай и още в 153 държави не се прилага лятното часово време, то не се възприема и от определени религиозни общности. В Русия е отменено през 2010 г.

У нас, през 2014 година, монасите от манастира „Благовещение" край кюстендилското с. Копиловци отказаха да въведат лятното часово време. Според тях това не е каприз, а изискване на канона. Братята не приемат и смяната на църковния календар, който е преместен с 13 дни. В манастира времето никога не е сменяно.

Да спрем ли с преминаването към лятно часово време?

Очакваме вашето мнение на анкетата на страницата на КРОСС.