ВСС: Антикорупционният закон е противоконституционен
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Март 2016 09:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ВСС: Антикорупционният закон е противоконституционен

/КРОСС/ Даването на правомощие на предложеното от Меглена Кунева атникорупционно бюро по отношение на магистрати, е абсолютно противоконституционно.

Това коментира пред Bulgaria ON AIR Ясен Тодоров, член на ВСС и председател на Етичната комисия към ВСС. Той заяви, че мнението му е споделяно и от останалите членове на Съвета.

По думите му на практика вече съществува механизъм, който се ангажира със следенето на корупционни практики във властта:

"Знаете, че в края на миналата година бяха приети промени в Конституциията и там е предвиден точно един конкретен орган, който да се занимава с най-общо казано с проблемите на антикорупцията, почтеността и конфликта на интереси в средите на магистрати и това е инспектората към ВСС".

Той обърна специално внимание на графата с анонимните сигнали: "Има един текст, който дори стимулира доносничеството, като ще бъдат заплащани суми за доноси - нещо. което за мен като гражданин е неприемливо".

Според Тодоров аниткорупционният законопроект е недомислен и създава възможности от прилагане на двойни стандарти.

"За да няма различни критерии за магистратите и за останалите държавни служители, ние считаме, че трябва паралелно да вървят пдоготовка на двата закона. Да се вкарат в Народното събрание, да се обсъдят и гласуват, за да няма различни критерии, по които се преценяват депутатите", посочи Тодоров. "ВСС иска в името на справедливостта и на еднаквите критерии, каквото е за магистратите, същото да бъде и за останалите".

Магистратът коментира и разделението на съдебната власт, като посочи, че ВСС ще бъде разделен на две колегии - съдийска и прокуроско-следователска.

Съдийската ще бъде съставена от 14 души, а в прокурорско-следователската ще има 11 души.

"И в двете колегии са вменени пълни правомощия относно кадровата политика, т.е. избор на административни ръководители, назначаване на магистрати, повишаване на преместване и дисциплинарна отговорност".

"Аз лично съм бил превърженик важните управленски решения да се взимат от пленума на съвета, а не от отделните колегии", добави Тодоров.