Как бе сътворен един от най-големите гафове в парламента
Секция: Коментари
27 Март 2016 11:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Как бе сътворен един от най-големите гафове в парламента

/КРОСС/Защо ГЕРБ "уйдисаха" на акъла на ДПС и подкрепиха тяхната идея за създаването на временна комисия, която да разследва намесата на Русия и Турция във вътрешните работи?

Това е въпросът, който остана да виси във въздуха, след като комисията бе закрита с решение на парламента преди дни. Не е необходимо да си изкусен дипломат, за да отчетеш, че тази комисия нямаше да реши нито един проблем, а само щеше да създаде излишни неприятности. Няма как мнозина от ГЕРБ да не са били наясно, че сътворяват един от най-големите гафове в парламентарната ни история.

Според депутати, които не искат да бъдат цитирани, отговорът на загадката е следният: ГЕРБ са подкрепили ДПС, а срещу това движението е подкрепило избора на Цветан Цветанов за шеф на вътрешната комисия. Подобно теза има своето потвърждение в разпечатките от гласуването.

Особено любопитно е, че двете гласувания - за създаването на комисията и за избора на Цветанов - са в един и същи ден и дори едно след друго.

Датата е 19 февруари.

Комисията е създадена със 126 гласа "за", 19 "против" и 13 "въздържали се. 62-ма от ГЕРБ са гласували "за", което означава, че техните гласове са били решаващи. Ако герберите бяха "против" или "въздържали се", тази комисия нямаше да бъде създадена.

Веднага след това е и изборът на Цветанов за шеф на вътрешната комисията. Той получава 145 гласа "за", 7 "против" и трима "въздържали се". 25 депутати на ДПС, от общо 30, гласуват "за" Цветанов. Той очевидно е щял да бъде избран и без гласовете на ДПС. Подкрепата на движението обаче осигурява на Цветанов мнозинство от 50% плюс 1 от всички депутати. На подобна подкрепа не се радваха при избирането си нито Екатерина Захариева, нито Меглена Кунева. При избора си за правосъден министър Захариева прескочи тази психологическа бариера само с 5 гласа, като в нейна подкрепа гласуваха 126 депутати. Кунева пък не успя да стигне до 50% плюс 1 гласа от всички депутати. Тя събра едва 104 гласа.

За големия успех на Цветанов допринасят и други две партии, които формално не са в мнозинсвото. БСП и БДЦ дават по 13 гласа.

Още един интересен факт. На същото заседание парламентът гласува и единствения засега вот на недоверие срещу правителството. При това гласуване правителството също получава подкрепа, която е по-малка от тази на Цветанов.

130 депутати гласуват "против" вота, с което подкрепят правителството. Цветан Цветанов обаче има 145. В Народното събрание наричат способността на втория човек в ГЕРБ да осигурява мнозинства "магията на Цветанов".

Източник: clubz.bg