87.1 % от читателите на КРОСС не искат смяна на времето
Секция: БЪЛГАРИЯ
28 Март 2016 08:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
87.1 % от читателите на КРОСС не искат смяна на времето

/КРОСС/ На 27 срещу 28 март преместихме стрелките на часовниците си с един час напред.
Лятното часово време ще е в сила до 4 часа на 30 октомври 2016 г.
Така вече от години преминаваме към лятното часово време, въведено у нас през далечната 1979 година, въпреки че все по-силно се чуват призивите то да бъде отменено, тъй като аргументите, с които е въведено, отдавна не са актуални, а и специалистите са доказали, че смяната на времето вреди на нашето здраве.

На въпроса на КРОСС "Да спрем ли с преминаването към лятно часово време?" 87.1 % от читателите са отговорили с категоричнто "Да", а 11.8 % - с "Не"
Не.
1.1 % са посочили отговор "Не знам".

Идеята за промяна на времето с един час за пръв път се въвежда на практика от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Скоро след това Великобритания последва примера, като в началото въвежда лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г.

Икономическият ефект от смяната на часово време е недоказан, но вредите за хората са многобройни.
Учени твърдят, че преминаването към лятно часово време увеличава риска от инфаркт, а връщането към нормалното за съответната географска ширина време намалява този риск. Въпреки това обаче повечето държави са приели този вариант от години.

По-чувствителни към смяната на времето са децата, възрастните хора и хората с хронични заболявания.
По данни на Световната здравна организация смяната с лятното часово време предизвиква безсъние при 40 и 45 на сто от хората в Европа, включително и в България. Промяната на часовото време има пряка връзка с епифизата, като отделянето на мелатонин, който способства за съня, значително намалява. Хората се чувстват непълноценни, неудовлетворени от това, което правят и това често води до депресивни състояния.

Да спрем ли с преминаването към лятно часово време?

В Европейския съюз отдавна тече дискусия по тази тема. На 29 ноември 2015 година в Европейския парламент се проведе дебат, по време на който всички парламентарни групи се обединиха около мнението, че смяната на времето е неадекватна мярка, която трябва да се премахне.

В Япония, Китай и още в 153 държави не се прилага лятното часово време, то не се възприема и от определени религиозни общности. В Русия е отменено през 2010 г.