/КРОСС/ Фондът за лечение на деца в чужбина трябва да доказва смисъла на съществуването и начина, по който функционира, от самото си създаване, каза преподавателят по политически комуникации в НБУ Деница Сачева в интервю за БНР.
Според Сачева е очевидно, че Фондът не решава реалните проблеми на децата: „Да, наистина, този фонд осигурява лечението, към миналата година, на около 1400 деца, но същевременно за това отиват към 13 млн. лв. и почти половината от тези пари, на практика, остават в България. По голямата част от децата - 950, всъщност се лекуват в България".
НЗОК има по-големи възможности да сключва договори за лечение в чужбина, посочи Сачева. Към МЗ има и Комисия за лечение в чужбина на български граждани, създадена със същата цел, допълни тя.
Според Сачева в ставащото с Фонда е имало прекалено много зрелищност, а информацията е трябвало да бъде по-добре подготвена, за да се пресекат слуховете и митовете, които разрушават доверието в здравната система. Тя коментира, че колкото и свидетели да има на даряването на дадена сума за Фонда, това не доказва, че парите ще бъдат похарчени за добро: „Като общество, трябва да направим всичко възможно децата ни да не се лекуват с дарения. Това е истинският проблем - че в България прекалено много пари се дават за здравеопазване и очевидно, здравната система не може да случи на управленец, който да направи така, че децата да не търсят дарения за своето лечение. На фона на 3 милиарда бюджет за здравеопазване, 13-те милиона, с които този фонд се опитва да удовлетвори нуждите на 1400 деца, е просто..., обобщи Сачева.